• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci zjistili, jaký vliv má smartphone na produktivitu mozku

    21-8-2019 Sputnik CZ 64 372 slov zprávy
     

    K tomuto závěru dospěli vědci z Rutgers University (USA) po experimentu se 414 studenty. Sestavili anagramy 20 písmen – deset před a deset po přestávce.


    Během odpočinku museli účastníci vykonat test – třikrát nakoupit v obchodě, vejít se do určitého rozpočtu a poté zdůvodnit výběr. Úlohu prováděli členové různých skupin na smartphonu, na počítači nebo na papíře. V kontrolní skupině nebyla žádná pauza.


    Výsledky experimentu ukázaly, že účastníci používající chytré telefony potřebovali o 19 % více času než ostatní, aby zadání splnili. Jejich výsledek byl navíc horší – vyřešili o 22 % méně úkolů než zástupci jiných skupin.


    Vědci naznačují, že rozptylování telefonem je pro uživatele škodlivé, jelikož se nesoustředí na jiné problémy.


    „Smartphony mohou mít takový účinek, protože i jediný pohled na displej vede člověka k úvahám o kontrole zpráv, komunikaci s lidmi nebo hledání neustále aktualizovaných informací. V případě dalších gadgetů – notebooků nebo domácích počítačů, je to méně patrné,“ řekl jeden z autorů studie, Terry Kurzberg.


    Mobilní telefony škodí zdraví


    Slovenští vědci použili při pokusech na krysách mikrovlnné záření na frekvencích, které používají mobilní telefony. Ukázalo se, že škodí zdraví, informuje slovenský portál aktuality.sk.


    „Sledovali jsme vliv tohoto typu záření na struktury, ve kterých se vytvářejí nové buňky. Ti jsou na vlivy vnějšího prostředí nejcitlivější. Studovali jsme oblasti mozku, kde probíhá tvorba nových nervových buněk i po narození. Zaměřili jsme se i na semenníky, ve kterých se rovněž buňky neustále dělí,“ cituje portál slova expertů.


    Záření má nepříznivý vliv na mozek, jelikož se snížil počet dělících se buněk a také došlo k vyššímu odumírání. V semennících odumíraly i buňky produkující testosteron.


    Vliv na lidi musí být nadále zkoumán, říká portál s tím, že výzkum bude nadále pokračovat.


    „Savci mají podobné fyziologické procesy. Nehledě na to ale není možné v tomto stádiu výzkumu výsledky krys aplikovat na lidi,” cituje portál slov vědců z Neurobiologického ústavu Biomedicínského centra Slovenské akademie věd.


    „Všichni jsme účastníky celoplanetární studie. Technologie jsme totiž začali používat bez toho, abychom do detailů prozkoumali jejich vliv na zdraví,” dodala.


    Aktuálně dodává, že je na místě opatrnost při používání mobilních technologií. Obzvláště u dětí by neměla být mobilní zařízení intenzivně používána.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑