• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čeká Zemi invaze agresivních pavouků? Změna klimatu mění povahu tohoto hmyzu, varují vědci

    20-8-2019 Sputnik CZ 58 335 slov zprávy
     

    Vědci z McMaster University v Kanadě zkoumali chování pavouků Anelosimus studiosus v oblastech extrémního počasí.


    Vedoucí autor studie a evoluční biolog Jonathan Pruitt uvedl, že je nesmírně důležité porozumět tomu, jaké důsledky má počasí na životní prostředí, vývoj a přirozený výběr mezi bytostmi. Konec konců, s rostoucí hladinou moře se frekvence tropických bouří jen zvýší.


    Tým vědců se zaměřil na ženské kolonie pavouků, které obvykle žijí na cestě tropických cyklónů ve Spojených státech a Mexiku. Jejich studie zahrnovala pozorování skupin pavouků před a po bouři po dobu 48 hodin.



    Agresivita pavouků byla měřena rychlostí, počtem útoků, reakcí na získání kořisti do pavučiny, pravděpodobností, že pavouci mohou vykazovat kanibalismus a jíst samce a jejich potomky, a také reakcí na pronikání dravých pavouků jiného druhu.


    Následně byly výsledky porovnány s osminohými koloniemi stejného druhu z méně extrémních oblastí. Agresivní pavouci mají tendenci získat zdroje lépe kvůli jejich nedostatku, ale zároveň jsou více náchylní k boji mezi sebou v podmínkách hladu nebo přehřátí.


    „Tropické cyklóny pravděpodobně ovlivňují oba tyto stresory: snižují množství potravy a zvyšují vliv slunce,“ uvedl vedoucí výsledku.


    „Agrese se v těchto koloniích přenáší z generace na generaci z rodičů na dcery a je hlavním faktorem jejich přežití a reprodukční schopnosti,“ dodává vědec.


    Analýza ukázala, že kolonie s nejagresivnějšími pavouky po tropickém cyklónu produkovala více vajíček a pavouci měli více přežívajících potomků. Tato tendence byla tak postupná, že vědci věří, že se jedná o evoluční reakci.



    Závěrem se dodává, že je pravděpodobné, že by k tomu mohlo dojít u velkého počtu populací pavouků, pokud by se počasí po celém světě stalo v důsledku změny klimatu extrémnější.


    Toto léto v Česku a dalších evropských zemích láme teplotní rekordy. Evropská média dříve informovala o problémech, kterým lidé čelili v důsledku vysokých teplot. Itálie, Německo, Belgie a Nizozemsko oznámily oranžový stupeň nebezpečí. Abnormálně horké počasí vedlo k pozastavení jaderných elektráren. Ve všech německých zemích vyvolalo sucho lesní požáry a pokles hladin řek, což ohrozilo některá odvětví zemědělství.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑