• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Video: Pentagon testuje rakety, které dříve zakazovala smlouva INF, jež už neplatí

    20-8-2019 Sputnik CZ 80 267 slov zprávy
     

    Zkušební let konvenčně konfigurované řízené rakety byl proveden 18. srpna na ostrově San Nicolas v Kalifornii, uvedlo v pondělí americké ministerstvo obrany. Po úspěšném startu raketa zasáhla svůj cíl ve vzdálenosti přes 500 km (310 mil).


    Fotografie a video ze zkušebního startu naznačují, že uvedená raketa byla Tomahawk. Existující americká řízená střela byla dříve vystřelována z lodí a ponorek. Později to potvrdil mluvčí Pentagonu podplukovník Robert Carver.


    Použití vertikálního odpalovacího systému Mark 41 má zvláštní význam, protože se jedná o nosné rakety umístěné na amerických raketových obranných základnách v Polsku a Rumunsku. Rusko označilo existenci těchto základen za hrozbu a porušení INF ze strany USA.


    Zbraně s doletem mezi 500 km a 5 500 km byly zakázány v rámci smlouvy o jaderných silách pro střední vzdálenosti, což je klíčový mechanismus kontroly zbraní, který při podpisu v roce 1987 pomohl snížit eskalaci jaderného napětí během studené války.


    V únoru letošního roku USA oznámily, že odstoupily od smlouvy a obvinily Rusko z toho, že má raketový systém, který není v souladu se smlouvou. Moskva obvinění odmítla a vyzvala k prohlídce systému. Smlouva pozbyla platnosti 1. srpna.


    Administrativa Trumpa dříve naznačila, že bylo rozhodnuto o odstoupení od INF již v říjnu 2018, když ji poradce pro národní bezpečnost John Bolton během své návštěvy v Moskvě označil za „relikt studené války“.


    „Tam je nová strategická realita," řekl Bolton novinářům v té době a označil INF za dvoustrannou smlouvu v multipolárním balistickém raketovém světě, která se týkala pouze USA a Ruska v Evropě a neudělala nic, aby omezovala akce Číny, Íránu nebo Severní Koreje.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑