• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Předsedkyně Nejvyššího soudu SR o rozpuštění strany Kotleby: Nemám důvod pochybovat o správnosti rozhodnutí senátu

    20-8-2019 Sputnik CZ 65 319 slov zprávy
     

    Informace pochází z mobilního telefonu Kotleby, který má policie. V něm se kromě možného zásahu do rozhodování zmíněného případu mluví i o ovlivňování vrcholové politiky na Slovensku nebo o záměrném manipulování v trestních řízeních. Komunikace pochází ze šifrované aplikace Threema.


    „Nemám důvod pochybovat o správnosti rozhodnutí senátu. Všichni členové senátu se již k této věci vyjádřili a neuvedli žádnou skutečnost, která by zpochybňovala správnost jejich rozhodnutí, respektive správnost postupu, který předcházel jeho vydání. Nemám proto ani důvod v této věci provádět další šetření,“ uvedla pro agenturu SITA Zuzana Maslišová z Nejvyššího soudu SR.


    Informaci zveřejnilo několik zpravodajských portálů, přičemž podle komunikace Mariana Kotleby šlo o podporu vlády Roberta Fica.



    Návrh na rozpuštění LSNS


    Návrh na rozpuštění strany podal generální prokurátor Jaromír Čižnár, a to téměř před dvěma lety. Později prokurátor Úřadu speciální prokuratury podal na Kotlebu žalobu, v níž ho obvinil z projevování sympatií vůči hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod.


    Soudní líčení vzbudilo velký zájem. Kvůli velkému počtu novinářů se tak nakonec rozhodovalo ve větší zasedací místnosti, než se původně plánovalo. Před budovou protestovali příznivci LSNS.


    Zástupce Generální prokuratury Ivan Minár obvinil kotlebovce z diskriminace Romů. Strana navíc podle Minára porušuje svými vyjádřeními o migrantech také deklaraci lidských práv, podle které mohou lidé žádat o azyl. Vytkl LSNS i vytvoření domobrany.


    Kotlebův advokát Radovan Hrádek uvedl, že jde o politickou objednávku: „Existuje tu propojení mezi Směrem a generálním prokurátorem Jaromírem Čižnarem.“ Odmítl i obvinění z diskriminace.


    Před soudem Kotleba návrh prokuratury odmítl, a to včetně údajného uplatňování kolektivní viny ze strany LSNS vůči Romům. „Nikdy jsme nehodnotili jakékoliv lidi na základě jejich příslušnosti k původu, stavu nebo majetkové vrstvě,“ řekl v projevu. Šéf pravice také tvrdil, že stát nepostupuje razantně v těch oblastech potírání kriminality, kde je to potřeba. Zmínil dva násilné kriminální případy, kterých se podle něj dopustili pachatelé romského původu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑