• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spojené státy testovaly řízenou raketu, která je zakázaná smlouvou o INF

    19-8-2019 Sputnik CZ 70 326 slov zprávy
     

    „Ministerstvo obrany provedlo letové zkoušky řízené střely konvenční, tzn. nejaderné, konfigurace na ostrově San Nicolas v Kalifornii. Zkušební raketa opustila pozemní mobilní odpalovací zařízení a cíl zasáhla přesně po více než 500 kilometrech,“ uvedl ve svém prohlášení Pentagon.


    Ministr obrany RF Sergej Šojgu novinářům řekl, že Washington založil rozpočet na vytvoření raket středního a krátkého doletu ještě rok před vystoupení ze smlouvy o INF.


    Zdůraznil, že ruská strana neodmítla dialog se Spojenými státy. Podle slov vedoucího vojenského oddělení Rusko neplánuje reagovat symetricky do té doby, dokud se v Evropě a Asii neobjeví americké rakety, které porušují smlouvu o INF.



    Smlouva o INF


    V roce 1987 byla podepsána dohoda o odstranění raket středního a krátkého doletu. V té době se Sovětský svaz a Spojené státy zavázaly zničit všechny takové komplexy balistických a řízených střel, a zároveň je v budoucnu nevyrábět, testovat a ani rozmisťovat. V říjnu roku 2018 oznámil Donald Trump, že USA od smlouvy odstupují a obvinil Moskvu z porušování povinností. Přitom žádné důkazy svého tvrzení americká strana nepřinesla.


    Později dal ministr zahraničí Mike Pompeo Moskvě dva měsíce na to, aby se „vrátila k dodržování podmínek dohody“. USA v podstatě požadovaly, aby se Rusko vzdalo rakety 9M729 (SSC-8), jejíž dolet údajně porušuje ustanovení dané smlouvy.


    V Moskvě byla tato obvinění označena jako nepodložená, zároveň zdůraznila, že raketa nebyla vyvinuta a testována na vzdálenost přesahující stanovené limity. Dne 3. července podepsal prezident RF Vladimir Putin zákon o pozastavení platnosti smlouvy o INF a 2. srpna byla smlouva ukončena.


    Na začátku srpna informovala média, že i po rozpadu INF nebude Rusko měnit svou vojenskou doktrínu. „Nevidím důvody k revizi naší vojenské doktríny. Je to dokument, který má základní povahu koncepčně zaměřenou do budoucna, jeho formulace jsou důkladně zváženy a mimořádně přesné, nemohou být pořád opravovány v závislosti na těch nebo jiných okolnostech,“ prohlásil náměstek ruského ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov. I přesto, že každý dokument potřebuje po jisté době úpravu či upřesnění, v souvislosti s touto konkrétní situací se smlouvou o INF však důvody nevidí, dodal Rjabkov.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑