• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    USA se pokoušejí brzdit ambice Číny v jaderné energetice pomocí nekalé konkurence. Komentář odborníka

    16-8-2019 Sputnik CZ 106 406 slov zprávy
     

    Ve čtvrtek USA informovaly o zařazení čtyř čínských společností v oblasti jaderné energetiky na novou obchodní ,,černou listinu”. Jde o China General Nuclear Power Group a její dceřinné struktury - China General Nuclear Power Corporation (CGNPC), China Nuclear Power Technology Research Institute a Suzhou Nuclear Power Research Institute. USA je obvinily ze získání vyspělých amerických technologií k čínským vojenským účelům. Předtím byla omezení na činnost na americkém trhu vyhlášena proti světovému telekomunikačnímu gigantu Huawei a také pěti čínským technologickým společnostem, které sehrály klíčovou roli ve vytváření Číny jako světové superpočítačové velmoci.



    Na nejnovější „černé listině“ se ocitlo také 17 společností z dalších 10 zemí včetně Ruska, Arménie, Belgie, Kanady, Gruzie, Malajsie, Nizozemska, Spojených arabských emirátů a Velké Británie. Jsou to absolutně různé země i z hlediska jejich potenciálu v atomové energii, i z hlediska charakteru jejich vztahů se Spojenými státy. Čím je ve skutečnosti diktován výběr společností z této „černé listiny“, které svou činností údajně poškodily zájmy USA? Názor Gonga Honglianga:                         


    „Připouštím pravděpodobnost existence příčin souvisejících s íránským jaderným problémem. ,Černá listina’ obsahuje mnoho společností, a to i z takových zemí, jako je Velká Británie, proto je velmi pravděpodobné, že tyto společnosti, na které se vztahují sankce, jsou spojeny s íránským obchodem v jaderném odvětví. V současné době americký přístup k íránskému jadernému problému není v souladu s politikou dalších hlavních mocností v této věci, včetně Velké Británie. Stále ještě doufají, že budou pokračovat v provádění íránské jaderné dohody dosažené v roce 2015. Proto se domnívám, že americké sankce mohou souviset s touto otázkou, odrážejí politiku ,jurisdikce dlouhé ruky’. Protože jsou Spojené státy v současné době ve velmi vážné konfrontaci s Íránem, možná doufají, že zastaví íránskou obchodní a hospodářskou spolupráci Íránu s příslušnými zeměmi pomocí sankcí proti jejich společnostem. USA se tak snaží vyvinout maximální tlak na Írán.“



    Americké sankce jsou politickým zásahem do hospodářské soutěže na světovém trhu s jadernými materiály a technologiemi. Čínský odborník se domnívá, že se tak USA snaží omezit možnosti čínských společností na tomto trhu:


    „Sankce vůči čínským společnostem mohou souviset s jadernými technologiemi. Hranici mezi vojenským a civilním využitím jaderných technologií je obtížné rozlišit, proto obvinění z jejich vojenského využití v Číně jsou většinou politicky motivována. Spolupráce v oblasti civilních jaderných technologií je navíc velmi výnosným podnikem. Z tohoto důvodu USA nechtějí, aby čínské společnosti na tomto trhu vydělávaly. Spojené státy možná mají v úmyslu zabránit čínským společnostem v podnikání v jaderné oblasti s jinými zeměmi a snaží se toho dosáhnout politickými sankcemi.“




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑