• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    I po nejmenování Šmardy má ústavní žaloba na Zemana malé šance projít Sněmovnou

    16-8-2019 Sputnik CZ 24 401 slov zprávy
     

    Poslanci za nejsilnější stranu ANO se jednoznačně staví proti ústavní žalobě. Někteří sice nejsou proti, aby o ní Sněmovna jednala, ale ruku pro ni rozhodně nezvednou. Takový postoj Právu vyjádřil předseda dolní komory Radek Vondráček. Stejný názor má i poslanec Milan Feranec.


    „Jsem pro projednání, minimálně z úcty k Senátu. Žalobu nepodpořím, a to z úcty ke zdravému rozumu,“ řekl Právu.


    Minulý týden se proti zařazení ústavní žaloby na pořad schůze vyslovil i šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. Jeho postoj se nezměnil ani po odmítnutí jmenování Michala Šmardy ministrem. I další poslanci ANO, které cituje Právo, se staví proti zařazení projednávání žaloby na pořad schůze.




    Jednoznačně proti ústavní žalobě vystupuje KSČM. Podle komunistických poslanců Zeman nadále jedná v mezích Ústavy.

    „Myslíme si, že prezident z rámce Ústavy nevybočuje. Co se týče podání žaloby, jde spíš o odpor proti Zemanovi než o ušlechtilé obhajoby ústavnosti,“ sdělil Právu šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.


    Podobné stanovisko má i SPD. Podle Okamury Zeman využívá Ústavu v jejích nejširších mantinelech, neboť díky přímé volbě má nejsilnější mandát ze všech politiků.


    Naopak pro svolání mimořádné schůze Sněmovny usiluje pravicová opozice. Jasně se o tom vyjádřily poslanecké kluby ODS, TOP 09 a STAN.



    Přestože sociální demokraté dříve kvůli situaci kolem ministra kultury hrozili odchodem z vlády, své stanovisko k jednání o ústavní žalobě zatím nemá. Podle šéfa poslanců Jana Chvojky je nutné celou záležitost nejdříve projednat v klubu.


    Jasné stanovisko nemají ani Piráti. „Nikdo mne v této věci neoslovil. S prezidentem budu o situaci ve vládě diskutovat 20. srpna v Lánech,“ napsal Právu šéf Pirátů Ivan Bartoš.


    Přijde rekonstrukce vlády?


    V souvislosti s prohlubující se vládní krizí se začíná uvažovat o dalším postupu. Pokud ČSSD odejde z vlády, tak na pořadu dne může být její rekonstrukce. Již dříve Jaroslav Foldyna (ČSSD) uvedl, že by podpořil rekonstruovanou vládu. Rovněž se uvažuje i o takové podpoře bývalého ministra kultury Antonína Staňka. Novým vládním partnerem by mohlo být hnutí SPD nebo poslanci z nové strany Trikolóra.



    Trikolóra ve svém stanovisku uvedla, že by uvítala odchod ČSSD. Nicméně dodalo, že nemá mandát voličů ani dostatečný počet hlasů, aby se zaobírali rekonstrukcí vlády.


    „Trikolóra vítá případný odchod ČSSD z vlády, protože působení ministra Petříčka, Maláčové a dalších považujeme za devastující pro republiku. Trikolóra nemá mandát voličů ani dostatečný počet poslanců, abychom se zaobírali rekonstrukcí vlády. Soustředíme se na to, abychom po příštích volbách vytvořili vládu lepší,“ stojí v prohlášení.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑