• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spojené státy utopily ve válce proti terorismu 5,6 biliónů dolarů a nemohou si dovolit bezplatné školství či zdravotní péči

    16-8-2019 Svobodné Noviny 53 770 slov zprávy
     

    „V období, kdy nám tvrdí, že není dostatek peněz, republikáni a korporátní demokraté očividně našli zdroje, aby zafinancovali 1,1 bilionový program na bojová letadla nebo 1.7 bilionový program na modernizaci nukleárních zbraní“.    


    Kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová má pravdu – a zatímco její oponenti kontinuálně odmítají požadavky na univerzální zdravotní péči nebo bezplatné školství označujíc je za nereálné a odtržené od ekonomické reality, jsou podivně ticho, když jde o tu nejextremnější formu nehospodárných výdajů.


    Američtí daňoví poplatníci dosud utopili 5.6 bilionů dolarů ve „válce s terorismem“ s téměř s nulovým výsledkem a koncem v nedohlednu. Současné armádní výdaje jsou vyšší než kdykoli od 2. světové války. Většina v obou politických táborech je vinna ze zanedbávání domácích potřeb na úkor financování válek, které neměly nikdy začít.



    Když Donald Trump káral spojence NATO, že nevykládají dostatek peněz na zbrojení, neúmyslně zdůraznil, jak vysoké ve skutečnosti americké armádní výdaje jsou. Pokud by Spojené státy snížily rozpočet na zbrojení na 2% HDP, tak jak Trump požaduje od zemí NATO, ušetřili bychom 3 biliony dolarů během nadcházející dekády, připomněl Jeff Stein z Washington Post.


    Ocasio-Cortezová dobře chápe, že nikdy nekončící válka, podle jejích slov – „poškozuje legitimitu Ameriky jako síly dobra, vytváří nové generace potencionálních teroristů a narušuje americkou prosperitu“. Existuje přímá souvislost mezi tvrzením, že si Amerika nemůže dovolit něco takového jako je zdravotní péče pro všechny – navzdory obdobným systémům existujícím napříč vyspělým světem – a nebezpečnou závislostí na vojenských intervencích po celém světě.


    Většina Američanů ví, že v Iráku či Afghánistánu stále nezavládne mír, ale pravděpodobně nemají ani tušení, že v současnosti máme bojové jednotky nasazené v 15 zemích, nebo že naše armáda vede bojový výcvik v 58 zemích, tedy v třetině všech zemí světa. A to jde jen o tzv. „Protiteroristické“ jednotky, nemluvě už ani o konvenčních silách trvale umístěných v Evropě, Koreji a jinde už desítky let.


    Mohli bychom si občas vzpomenout, že máme stále tisíce vojáků v Afghánistánu, kde jsme již téměř 17 let. Sedmnáct let! No větší globální stopu mají bitvy, které vedeme a o kterých téměř nikdo netuší, jako byl i případ úmrtí čtyř Američanů při bojích v Nigérii minulý podzim, který překvapil i samotné senátory, kteří ani netušili o americké vojenské přítomnosti v této zemi.


    Lidská daň je daleko za hranicí toho, co může být vyjádřeno v dolarech. Více než 6800 Američanů zemřelo v probíhajících válkách v Iráku, Afghánistánu a okolních zemích. Jeden z deseti dospělých Američanů je veterán a 3 ze 4 z nich, tedy 16 milionů dospělých, sloužilo během války v aktivní službě. U veteránů je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou na následky předávkování, než ostatní a také se častěji stávají bezdomovci.


    Ale to není žádná novinka: Válka je pro Ameriku způsobem života. Když se podíváte jen na ty nejvýznamnější armádní nasazení, 37 z posledních 78 let byly Spojené státy zapojeny ve válce. Čas trávený válkou je téměř totožný s časem míru, a to jen v případě, že dobu jaderných závodů během Studené války považujeme za „mír“.


    Takže, stojí to všechno za to? Pokud ne, co s tím můžeme udělat?


    Před padesáti lety měl Martin Luther King Jr. představu, co dělat. Podporoval lidovou kampaň chudobných a zaměřil se na to, co nazval „ďábelskými trojčaty“ rasismu, chudoby a militarismu, a vyzval chudé lidi po celé zemi, aby ve Washingtonu provedli druhý pochod ve jménu ekonomické spravedlnosti. Já a mnoho dalších dnes pracujeme na nové kampani chudých lidí a uznáváme, že nekonečná válka odvádí životy našich vojáků i zdroje našeho národa k tragickému pronásledování.


    Naše kampaň se týká vážných morálních rozhodnutí, které musí Amerika učinit. Utrácíme asi 70 miliard dolarů našeho federálního diskrečního rozpočtu na služby veteránů, ale to ve srovnání s vojenským rozpočtem, který je desetkrát vyšší. Vybíráme si válku na úkor všeho, o čem tvrdíme, že je drahé. Není tedy divu, že se ke kampani připojili veteráni, kteří hnutí propůjčili své nenahraditelné zkušenosti z první ruky.


    Tito veteráni vědí, že 5,6 bilionu dolarů napumpovaných do války, která pouze vytvořila chaos, místo toho mohly pokrýt 2 biliony dolarů v nefinancovaných infrastrukturních potřebách, čímž by někteří nebo všichni naši veteráni pracovali na budování naší země, místo toho aby ničili ostatní země. Mohlo to financovat úplná vysokoškolská stipendia pro všechny naše veterány – a jejich děti.


    Místo toho jsme se zaměřili na nekonečný militarismus.








    Reklama
















    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑