• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Leoš Janáček je „ruský šváb“ a Národní divadlo by dnes jeho dílo nehrálo? Sociolog Hampl se vysmál protiruské hysterii

    15-8-2019 Sputnik CZ 61 317 slov zprávy
     

    Na svém profilu na Facebooku Hampl rozmístil fotografii, na které stoji vedle pomníku skladatele Leoše Janáčka. Sociolog připomněl, že „Leoš Janáček nebyl jen skladatelem se světovým věhlasem, ale také nadšeným fanouškem všeho ruského“.


    Dále si Hampl snaží představit, jaký by byl vztah k Janáčkovi a jeho rusofilství v moderní společnosti. Předpokládá, že Národní divadlo by jeho díla nehrálo.


    „Dokonce i okresní kroužek, kdyby s ním začal spolupracovat, stal by se okamžitě terčem různých Jandů, Šafrů a samozřejmě BIS. Nikdo by se nedozvěděl, jak geniální díla tento ‚proruský šváb‘ psal,“ uvedl.


    Svůj krátký příspěvek uzavírá otevřenými otázkami: „O kolik takových janáčků nás dnešní hony na čarodějnice připravují? Kdy budou voláni k odpovědnosti ti, kdo rozpoutávají protiruskou hysterii?“


    V komentářích u příspěvku jeden z uživatelů poukázal na to, že možná šlo o různé obrazy a historická období Ruska:


    „To ale to, co se Janáčkovi líbilo, bylo idylické (a dost zidealizované) carské Rusko a nikoliv Sobecký svaz.“



    Leoš Janáček a Rusko



    Janáček položil základy široké výzvy českých skladatelů k ruské literatuře. Vedl Ruský kroužek v Brně (1896–1915) a navštívil Rusko v letech 1896 a 1902.

    K zaměření zájmu mladého Janáčka na Rusko došlo při studiích v Praze. Tam si z knihovny půjčoval ruské knihy. Ve dvaceti letech se naučil azbuku.


    Opery Káťa Kabanová a Z mrtvého domu vznikly na náměty z ruské literatury, ruské inspirace stály u zrodu prvního smyčcového kvartetu podle Tolstého Kreutzerovy sonáty či rapsodie Taras Bulba.


    V Janáčkově knihovně se vedle českých a západoevropských spisovatelů nachází díla N. V. Gogola, F. M. Dostojevského, A. S. Puškina, I. A. Gončarova a také L. N. Tolstého. Z Tolstého děl najdeme v knihovně Kreuzerovu sonátu, Sevastopolské povídky, román Vzkříšení a trojdílné vydání díla, ve kterém první díl obsahuje drama Živá mrtvola. Seznam ruských knih v Janáčkově knihovně ale úplně nevypovídá o tom, co vše skladatel z této oblasti četl.


    Janáček obdivoval nejen ruskou literaturu, také hudbou byl velice zaujat. Nadšen byl zejména P. I. Čajkovským.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑