• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Divadlo, fraška, politický ping-pong“. Opozice šílí kvůli rozhodnutí Zemana nejmenovat Šmardu ministrem

    14-8-2019 Sputnik CZ 72 957 slov zprávy
     

    Jak vyplývá z prezidentova prohlášení, které uveřejnil  tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, Miloš Zeman si myslí, že Šmarda je k vedení resortu kultury nekompetentní, a proto od předsedy ČSSD Jana Hamáčka požaduje jiné jméno. Hamáček prostřednictvím Twitteru na oficiální stránce své strany uvedl, že ČSSD se rozhodně nechystá kandidáta měnit.


    „Nevidím k tomu důvod. Ústava neumožnuje prezidentovi hodnotit nominace. Chci se potkat hlavně s premiérem, až se vrátí z dovolené, a budu chtít slyšet jeho řešení. Ke schůzce s prezidentem v této fázi nevidím důvod,“ uvádí ČSSD Hamáčkova slova.





    Reakce opozičních stran


    Rozhodnutí hlavy státu rozproudilo jak koalici, tak i opozici. Mezi prvními zareagovali na sociálních sítích předsedové stran a senátoři. 


    „Fraška kolem výměny ministra kultury pokračuje. Miloš Zeman se dál chová protiústavně. Za výběr ministra a jeho odbornost odpovídá předseda nominující strany a premiér. Prezident má právo odmítnout jmenovat ministra jen ze závažných důvodů a ty zde nevidím,“ uvedl na Twitteru Jiří Pospíšil, předseda TOP 09.





    Šéf Pirátů Ivan Bartoš dle svých slov ani neočekával, že Zeman Šmardu nakonec jmenuje.


    „Pánové Babiš a Hamáček i přes silná gesta pouze akceptovali nové a nové termíny a pak odjeli na dovolenou. Doufám, že na ní oba přemýšleli nad řešením této předvídatelné situace,“ napsal na Twitteru.





    O předsedu vlády jde i podle názoru Petra Fialy. Předseda ODS na Twitteru prohlásil, že se Zeman znovu snaží rozehrát spor mezi ním a ČSSD.


    „…ale ve skutečnosti jde o kompetenční spor mezi premiérem Babišem a prezidentem. Smutný pohled na tento politický ping-pong,“ poznamenal.





    „Divadlo pokračuje,“ uvedl Vít Rakušan, předseda Hnutí STAN, a pustil do Jiřího Ovčáčka:


    „Prezident kádruje, Šmardu odmítl jmenovat ministrem kultury, protože s kulturou nemá zkušenosti. Na Hradě si ale zatím drží tiskového mluvčího, jehož odbornou zkušeností bylo pisálkovství v Haló novinách,“ uvedl.





    „Prezident provádí úmyslnou destrukci parlamentní demokracie. Možností ještě je, že nezná ústavu, pak ale není kompetentní zastávat úřad prezidenta,“ zkritizoval zase hlavu státu na Twitteru senátor TOP 09 Tomáš Czernin.





    Marku Výbornému, předsedovi lidovců, nestál vývoj ve vládní krizi ani za vyjádření. „Komentovat další díl slabé telenovely Zeman – Babiš – Hamáček, který byl předem jasný, je zbytečné. Raději vítám rozhodnutí Senátu, který podpořil rychlejší oddlužení mladistvých,“ napsal.





    Senátor a bývalý kandidát na funkci českého prezidenta Jiří Drahoš taky poukazuje na Zemanovo porušení ústavy.


    „Pokračuje tak v nedůstojném ohýbání ústavy, jen aby se dále mohl mstít. Vzhledem k tomu, jakými lidmi se obklopuje, je opravdu zarážející, že argumentuje ,elementárními odbornými předpoklady’,“ dodal Drahoš.





    Reakce premiéra


    Andrej Babiš v reakci na odmítnutí Zemana jmenovat Šmardu prohlásil, že stanovisko prezidenta bere na vědomí. „Hned po návratu z dovolené se setkám s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem,“ sdělil České televizi.


    Předseda ČSSD Hamáček je také na dovolené. Předsedové koaličních stran by se tak mohli sejít příští týden.



    Vládní krize


    Sociální demokraté trvají na výměně ministra kultury Antonína Staňka za Michala Šmardu. Premiér navrhl odvolání stávajícího ministra Staňka již koncem května. Prezident Miloš Zeman však s rozhodnutím přijmout Staňkovu rezignaci několik měsíců otálel. Podle něj Staněk na ministerstvu kultury odhalil korupci a za to by neměl být odvoláván.


    Zeman nakonec po několika jednáních souhlasil s odvoláním Staňka, a to ke dni 31. července. O nominaci Šmardy však rozhodne až v polovině srpna. Kvůli počínání prezidenta Zemana Senát dne 24. července schválil návrh ústavní žaloby. Hlasovalo pro něj 48 ze 75 přítomných senátorů, k Ústavnímu soudu ale půjde jen v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑