• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Fallusy a lebky: byla objevena pokladnice čarodějnice z Pompejí

    13-8-2019 Sputnik CZ 61 250 slov zprávy
     

    Jak uvádí Euronews, k nálezu došlo v Domě v zahradě - Casa del Giardino. Byly objeveny drahokamy, amulety, korálky, malé zvonečky, panenky a dokonce i malý model lebky. Možná to jsou jen dámské šperky, jejichž nošení dělalo majitelku atraktivnější.


    Existuje však romantičtější hypotéza vyjádřená ředitelem archeologického parku Massimem Osannou.


    „Všechny tyto předměty jsou vytvořeny z velmi krásných materiálů: jantaru, bronzu, kostí, slonoviny, skla. Tady jsou šperky, náhrdelníky. Všechny souvisí se ženskou krásou.“


    Na mnoha ozdobách jsou symboly úspěchu, plodnosti a ochrany před zlými lidmi.


    „Našli jsme také přívěsky ve tvaru penisů, pěstí, lebek, skarabů a Harpokrata (bůh ticha - red.),“ řekl vědec.




    Vědci předpokládají, že tyto předměty patřily někomu ne příliš vysokého původu - například služebným nebo otrokyním. Archeologové došli k takovému závěru na základě skutečnosti, že v sadě nebyly nalezeny žádné zlaté předměty, kterými se mohli chlubit šlechtičtí a bohatí občané, kteří vlastnili vilu. Šperky byly vytvořeny z polodrahokamů - ametystu, jantaru a karneolu. Takový majetek si mohli dovolit i zástupci nízkých sociálních vrstev Římské říše. Pro šlechtu by naopak vlastnictví takových „cetek“ pochybné hodnoty prostě nebylo prestižní.

    Podle pana Osanna mohly být nalezené předměty používány v magických rituálech, které měly jejich majitelce přinést úspěch a jejím soupeřkám neúspěch.


    Podle Osannových slov byl obsah truhly z velké části charakteristický pro všechny představitele starověké římské společnosti. Sošky božstev měly chránit děti, pšenice symbolizovala blahobyt a prosperitu a zvonění zvonů odhánělo zlo a neštěstí. Jiné firgurky odstraňovaly uhranutí a prokletí. Lebky a skarabové měli podle víry obyvatel Apeninského poloostrova přitahovat štěstí.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑