• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína obvinila Indii z porušení dohod o hranicích

    12-8-2019 Sputnik CZ 94 485 slov zprávy
     

    „Kroky, které učinila indická strana, se staly výzvou suverenitě čínské strany, jakožto i porušením dvoustranných dohod o zajištění míru a klidu na hranicích. V tomto ohledu vyjadřuje čínská strana vážné znepokojení,“ řekl Wang I na setkání se svým indickým protějškem Subrahmanyamem Jaishankarem.


    Komentář vedoucího čínského diplomata odkazoval na nedávné rozhodnutí indických úřadů zbavit stát Džammú a Kašmír zvláštního statusu.


    „Doufáme, že indická strana udělá více pro zvýšení úrovně vzájemné důvěry, pro ochranu míru a klidu v pohraničních oblastech a bude se vyhýbat zbytečným překážkám, které mohou zcela ovlivnit dvoustranné vztahy,“ uvedl čínský ministr.


    Jaishankara poznamenal, že pozici Pekingu chápe, přičemž zdůraznil, že ústavní změny nevyvolávají nové požadavky na suverenitu, nemění klid zbraní Indie s Pákistánem, ani nemění linii faktické kontroly na indicko-čínské hranici.


    Vyjádřil také připravenost hledat spolu s čínskou stranou prostřednictvím konzultací způsoby, jak vyřešit stávající hraniční spory mezi dvěma zeměmi.


    Změna statusu Džammú a Kašmíru


    Minulý týden, 5. srpna, indický prezident Rám Náth Kóvind podepsal výnos, kterým se ruší zvláštní status státu Džammú a Kašmíru. Ten byl zakotven v článku 370 ústavy země. V souladu s iniciativou federální vlády budou místo státu vytvořena dvě svazová teritoria s menšími právy a přímo podřízené federální vládě. Následující den byla tato iniciativa schválena indickým parlamentem. Předpokládá se, že status svazových teritorií získá také oblast Ladaku, která je současně částí Džammú a Kašmíru.


    Podle ústavy Indie měly Džammú a Kašmír zvláštní autonomii. Všechny zákony schválené federální vládou (s výjimkou těch, které se týkaly obrany, vnějších vztahů a některých dalších) měly být schváleny místním shromážděním. Obyvatelé jiných indických regionů tam neměli právo nakupovat pozemky. Stát měl rovněž vlastní vlajku a řadu výhod.



    Růst napěti v indicko-pakistánských vztazích a pozice Číny


    Sousední Pákistán tradičně podporující indickou muslimskou menšinu, která žije v Kašmíru, se rozhodně postavil proti rozhodnutí Indie o Džammú a Kašmíru. Premiér islámské republiky Imran Chán nařídil vytvoření zvláštního výboru, který by vypracoval právní, politickou a diplomatickou reakci na tento krok indické vlády. Minulou středu Islámábád informoval o snížení úrovní diplomatických vztahů s Indií, pozastavení bilaterálního obchodu a revizi řady dohod s touto zemí.


    Čína v této souvislosti vyjádřila podporu Pákistánu, o čem ministr zahraničí země sdělil během setkání se svým pákistánským protějškem v Pekingu.


    „Čína bude i nadále podporovat Pákistán v ochraně jeho legitimních práv a zájmů a bude také prosazovat spravedlnost pro Pákistán na mezinárodní scéně,“ uvedl Wang I.


    „Otázka Kašmíru je problém, který je z koloniálních dob. Musí být řádně a pokojně vyřešena na základě Charty OSN, příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN a dvoustranných dohod,“ dodal.


    Mezi Čínou a Indií existuje dlouhodobý územní spor o vlastnictví části horské oblasti v severním Kašmíru a také téměř 60 tisíc kilometrů čtverečních teritoria v severovýchodním státě Arunáčalpradéš. Skutečná kontrolní linie je v oblasti Ladaku. Na podzim roku 1962 tento spor vypukl ve válku. V letech 1993 a 1996 se Čína a Indie dohodly, že budou dodržovat mír ve sporných oblastech.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑