• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bloomberg uvedl, že změní poměr sil mezi klíčovými hráči ropného trhu

    12-8-2019 Sputnik CZ 56 392 slov zprávy
     

    Pro Rusko také není nynější snížení cen ropy tolik nebezpečné jako pro jiné hlavní vývozce černého zlata, protože ruský rozpočet počítá s cenou 40 dolarů za barel, kdežto dnešní ceny činí 58 dolarů.


    Změna poměru sil mezi ropnými velmocemi se dá pozorovat také podle takového ukazatele, jako jsou rezervy centrálních bank, poznamenává Bloomberg.


    Zlaté a devizové rezervy Centrální bank RF mohou za 8 let poprvé překročit zásoby Saúdské Arábie, domnívá se agentura. Posiluje to pozice Moskvy na jednáních o snížení těžby ropy. Bloomberg připomíná, že Saúdská Arábie v poslední době dost vyčerpala své rezervy, zatímco Rusko pomocí šetření dosáhlo proficitu. Tento fakt a také okolnost, že Rusko má stále větší vliv na OPEC, svědčí o změně poměru sil mezi dvěma hlavními hráči ropného trhu.


    „OPEC již nemůže dál ignorovat Rusko, poněvadž je to velký vývozce ropy se silnou ekonomikou,“ poznamenala Elina Rybaková, náměstkyně hlavního ekonoma Ústavu mezinárodních financí ve Washingtonu.


    Světové ceny ropy jsou mezitím na úrovni, která nedovoluje většině zemí OPEC vyrovnat státní výdaje. V prosinci se členové organizace dohodli na snížení těžby, ale není jasné, jestli Rusko udělá totéž.



    Bloomberg informuje, že ruské rezervy dosáhly v červnu 518 miliard dolarů, zatímco saúdské klesly na 527 miliard. V případě, že Rusko předstihne Saúdskou Arábii, usadí se na čtvrtém místě na světě podle výše zlatých a devizových rezerv.


    Rusko je navíc připraveno na ještě nižší ceny ropy, protože jeho rozpočet počítá s cenou 40 dolarů za barel (dnes je to 58), což umožní Moskvě další hromadění rezerv „pro strýčka Příhodu“, píše Bloomberg.


    Na začátku srpna Sputnik informoval o tom, že  centrální banky nakoupily 374 tun zlata v první polovině letošního roku, což je vůbec největší akvizice veřejných institucí v prvních šesti měsících kalendářního roku. Nákup slitků stál za rekordních 15,7 miliard dolarů, což představuje jednu šestinu celkové poptávky po vzácném kovu od začátku roku 2019.


    Podle The Financial Times, které odkazují na údaje Světové rady pro zlato (World Gold Council, WGC), lídry nové zlaté horečky jsou centrální banky Polska, Ruska a Číny. Ty se snaží diverzifikovat své rezervy na úkor dolaru. Ruská centrální banka se od ledna zásobila 96,4 tuny zlata a minulý týden potvrdila, že celkové zásoby zlata v zemi dosáhly na začátek července 100,3 miliardy dolarů. Čína nakoupila 74 tun vzácného kovů během uvedeného období.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑