• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Život bude dražší. Češi se musí připravit na citelný růst cen

    11-8-2019 Sputnik CZ 65 330 slov zprávy
     

    Naopak ceny pohonných hmot působily opačným směrem, uvádí portál Eurozprávy. V pondělí 12. srpna uveřejní údaje o inflaci Český statistický úřad.


    Pro ČTK vyjádřil svůj názor analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Myslí si, že „červencový meziroční růst spotřebitelských cen o desetinu zrychlí a dosáhne 2,8 procenta“. Zároveň dodává, že první měsíc prázdnin je zrovna obdobím, kdy dochází k sezónnímu navyšování cen dovolených.


    Ačkoliv ceny pohonných hmot budou vlivem nižších cen ropy klesat, za potraviny si Češi rychle připlatí. Růst potravin má zrychlit, to bude způsobeno především nízkou srovnávací základnou v loňském roce, dodává.


    Analytik Viktor Zeisel z Komerční banky souhlasí a tvrdí, že inflace zůstává v Česku silná. Dle jeho odhadu vzrostla cenová hladina v červenci meziměsíčně asi o 0,3 procenta. Za následek to má silnější efekt v cenách za dovolené. Je však nutné podotknout, že jistá část tohoto nárůstu se odehrála již v červnu. Proto se očekává, že červencová dynamika bude o něco pomalejší než obvykle. Opačně bude působit sezónnost v cenách potravin, ty totiž v červenci často klesají, uvádí analytik.



    Podle Petra Dufka, analytika ČSOB, se inflace nyní nachází v horní polovině tolerančního intervalu ČNB. Myslí si, že v červenci se inflace dostala na 2,8 procenta a stále platí, že důvodem jsou především zvyšující se náklady na bydlení. To znamená nejen nájem, ale také cena elektrické energie, poplatky za plyn, vodu a teplo. To všechno společně tvoří více než polovinu letošní inflace, poznamenává analytik.


    V dubnu Sputnik oznámil, že v Česku byla rekordní inflace za posledních několik let. Český statistický úřad zveřejnil data, ze kterých bylo patrné, že meziroční inflace v březnu zrychlila na tři procenta.


    „Jednalo se o nejvyšší meziroční růst cen od října 2012. Toto zvýšení bylo ovlivněno např. vyššími cenami brambor o téměř 75 procent, elektřiny skoro o 12 procent a pohonných hmot přibližně o dvě procenta,“ sdělila Pavla Šedivá z oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.


    V březnu došlo i ke zdražení elektřiny, tepla, teplé vody a pohonných hmot. ČSÚ oznámil, že nájemné v té době zdražilo o 3,6 %, vodné a stočné o 2,6 %, zemní plyn zase o 3,6 %


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑