• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovensko má zájem stát se místopředsedou Rady OSN pro lidská práva, potvrdilo ministerstvo zahraničí

    11-8-2019 Sputnik CZ 55 332 slov zprávy
     

    Informuje o tom server Topky.sk s tím. Poznamenává se, že nestálým členem Bezpečnostní rady OSN bylo Slovensko již v letech 2006 – 2007. Současně se prosazuje i opětovná kandidatura soudce Petra Tomky na roky 2021 – 2030 v Mezinárodním soudním dvoře. Ze směrnice ministerstva zahraničních věcí ohledně působení Slovenska na 74. zasedání Valného shromáždění OSN také vyplývá, že se zvažuje i kandidatura do Hospodářské a sociální rady OSN, a to na období 2023 – 2025.




    V dokumentu jsou připomenuty současná působení slovenských diplomatů a odborníků v nejrůznějších částech organizace. Zmiňuje se například slovenský velvyslanec Michal Mlynár, který byl zvolen na post předsedy Právního výboru. Od září 2018 bylo Slovensko místopředsedou Sociálního, kulturního a humanitárního výboru. Dále se v dokumentu píše o Jánovi Kubišovi, který byl jmenován do funkce koordinátora OSN pro Libanon. V neposlední řadě dokument připomíná září 2018, kdy zvolila Generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii Slovensko do předsednické pozice – předsedkyně Úřadu pro jaderný dozor Marta Žáková byla výkonem pověřena.


    I vedoucí pozice v multilaterálních programech týkajících se agendy lesů a udržitelného hospodaření Slovensko přebralo. Mezi 46 zeměmi získalo Slovensko předsednictví v celoevropském regionálním procesu Forest Europe.


    Od 1. ledna 2018 působí naši sousedé jako členové Shromáždění smluvních stran Římského statutu Mezinárodního trestního soudu. Konkrétně jde o Michala Mlynára, stálého představitele SR při OSN v New Yorku, který je také ve funkci místopředsedy tohoto shromáždění na období 2018 – 2020.


    Slovensko věnuje svou pozornost nejen podpoře náboženské svobody či boje proti rasismu a xenofobii, ale také problematice posílení práv dětí se zdravotním postižením a otázkám boje proti antisemitismu. 


    Na začátku roku slovenský ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Miroslav Lajčák i představil priority slovenského předsednictví v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na rok 2019. Mezi nimi jsou bezpečnost a prevence konfliktů, zajištění bezpečné budoucnosti a efektivní multilateralismus.


    Slovensko převzalo 1. ledna od Itálie předsednictví v OBSE. Po dobu 12 měsíců vystupuje jménem celé organizace. Jeho mottem je „Předsednictví orientované na člověka".



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑