• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Každý rok se v Česku nakazí až tisíc lidí zákeřnou nemocí. Stát to ale neřeší

    10-8-2019 Sputnik CZ 101 503 slov zprávy
     

    28. červenec – na tento datum letos připadl Světový den hepatitidy. Předseda pacientského sdružení Recovery František Trantina tvrdí, že v Česku žije asi čtyřicet tisíc drogově závislých na pervitinu, velká většina z nich užívá drogu nitrožilně. K tomuto tématu se vyjádřil i Vratislav Řehák ze zdravotnického zařízení Remedis. Ten tvrdí, že „je to kriticky rizikové pro přenos infekčních onemocnění. U nás drogy injekčně užívá téměř devadesát procent osob. V některých západoevropských zemích to číslo nedosahuje ani padesáti procent“. V České republice asi 60 % osob, které se nakazí žloutenkou, tvoří uživatelé drog, jež užívají drogu nitrožilně.



    Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, tvrdí, že každý rok je v Česku nahlášeno okolo tisíce případů nákazy žloutenkou typu C. Je nutné si uvědomit, že nákaza není nebezpečná jen pro svého nositele, ale jisté nebezpečí představuje i pro okolí. Žloutenka se přenáší především krví, často při sdílení společných jehel a dalších nástrojů mezi závislými lidmi, přenosná je také pohlavním stykem.


    Je důležité, aby se nemoc odhalila co nejdříve, tehdy je často možná úspěšná léčba. Pokud se nemoc projeví až ve své plné síle, je často už pozdě a lékaři již pacientům pomoci nemohou. Pozdější odhalení nemoci může vést i k těžším dopadům na člověka a i jeho okolí. Účinnější je podle Moravčíka neodkladná léčba s chronickou hepatitidou, než nákladnější péče o pacienty s pokročilejším stádiem nemoci.


    Léčba hepatitidy typu C se v současnosti změnila. Řehák uvedl, že dříve, před pěti lety, se nemoc léčila antibiotikem interferonem a léčba byla podobná chemoterapii. Jeden rok se pacientovi interferon podával s dalším antibiotikem a půl roku po ukončení léčby bylo nutné pacienta bedlivě sledovat. Součástí léčby byly těžké nežádoucí účinky a zhoršila se i kvalita života. Nyní se však proces léčby změnil. Podle Řeháka se v současnosti používají tabletky a doba léčby se zkrátila asi na 8 týdnů.


    „Interferonem jsme vyléčili maximálně šedesát procent nakažených, účinnost nových léku se blíží ke sta procentům. Ta léčba je nejefektivnější nástroj prevence hepatitidy C. Díky ní jsme schopní tyto lidi eliminovat z pole infikovaných a zabránit tímto dalšímu šíření nemoci,“ dodal.


    Velké množství lidí nakažených touto zákeřnou nemocí je ve vězení. To tvrdí Řehák, který dodává, že vězení jako takové není instituce, která by přenos infekčních chorob způsobovala. Žloutenkou je však nakažena asi jedna třetina všech odsouzených, kdy většina těchto vězňů je drogově závislá. „Je vhodné ve vězeňství ty pacienty vyšetřovat a léčit, protože jsou zde obvykle dostupní, střízliví, dobře komunikující a jistým způsobem i motivováni zlepšit svou situaci,“ uvedl.



    Dle jeho slov je však problém v tom, že pojišťovny nekryjí léčbu u všech, ale jen u asi čtvrtiny těch, kteří ji potřebují. Někteří proto musí dlouho čekat „ve frontě“. Problém nastává tehdy, kdy se vrací zpět do vězení a tam mohou nakazit vězně, co už jsou vyléčeni.


    Mravčík na závěr uvedl, že mnohé země EU disponují akčními plány na eliminaci žloutenky typu C. Česká republika, však na tento seznam nepatří. Mravčík vypracoval s kolegy akční plán, který se soustřeďuje na eliminaci této infekce ve skupině narkomanů. Během prázdnin je naplánován k projednání radou vlády. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑