• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Česká republika jako součást postsovětské investiční banky? Nemáme dost informací, tvrdí senátoři

    10-8-2019 Sputnik CZ 78 402 slov zprávy
     

    Jde tedy o instituci, jež má kořeny v době Rady vzájemné hospodářské pomoci. S takovými informacemi přichází server E15.


    Moskvu vyměnila Mezinárodní investiční banka za Budapešť. Instituce, která poskytuje úvěry a exportní záruky podnikům z členských států, nedávno změnila své sídlo. Po změně sídla banky musela být upravena i smlouva o založení banky. Ruské hlavní město bylo totiž, jako sídlo, ukotveno v jejích stanovách. Při schvalování této změny měla česká vláda jisté připomínky a výhrady, změna se nicméně schválila a nyní je potřeba, aby ratifikace prošla ještě Poslaneckou sněmovnou a Senátem.


    Miroslav Balatka, senátor a člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu horní komory, se k situaci české účasti v MIB vyjádřil tak, že by návrh ještě přehodnotil. Dle jeho názoru je daná změna dobrým impulsem k tomu, abychom se zamysleli nad smyslem českého členství v MIB. Balatkovi se nezamlouvá hlavně fakt, že zaměstnanci banky mají rozsáhlá privilegia – mají diplomatickou imunitu a například maďarská policie, pokud nebude mít souhlas vedení organizace, nemůže do sídla banky vůbec vstoupit.  



    Svůj úhel pohledu vyjádřil i předseda senátního Výboru pro zahraniční věci a obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Ten se domnívá, že banka vyhovuje především zájmům Ruské federace.


    Balatka dodal, že ani ministerstvo financí, které návrh předkládá, nevysvětlilo, jak moc je pro Česko členství v bance přínosné.


    „Chceme získat více informací, abychom se mohli rozhodnout,“ sdělil pro server E15. Po účasti náměstkyně Lenky Dupákové na jednání hospodářského výboru vyplynuly další otázky, dodal Balatka.


    Zahraniční výbor projednávání ratifikace smlouvy přerušil na své chůzi na konci července, nyní se k němu přidal i Hospodářský výbor.


    V roce 2014, kdy byl naposledy projednáván smysl účasti v MID, se ministerstvo financí rozhodlo členství nerušit. Mluvčí rezortu Zdeněk Vojtěch sdělil, že banka nyní funguje jako klasická jiná mezinárodní finanční instituce a od roku 2013 prošla velkými změnami. MID podporuje české firmy hlavně při zabezpečení exportu do podnikatelsky nejistých zemí. Vojtěch dodal, že jenom v roce 2018 získaly české firmy ze spolupráce s MIB asi 70 milionů eur. 


    Mezinárodní investiční banka byla založená v roce 1970. Základním posláním banky je podpora malého a středního podnikání v zemích střední a výhodní Evropy a Asie a podpora sociálně významných infrastrukturních projektů.


    Zakládajícími členy je devět zemí, mezi nimiž je Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, dále také Mongolsko, Vietnam, Kuba a Rusko. Česko je čtvrtým zakladatelem s největším podílem v hodnotě 9,66 procent. Před Českem je Maďarsko, Bulharsko a Rusko, které má v bance 47,63% podíl.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑