• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kauza Kočner ako element predvolebnej kampane

    7-8-2019 Zem & Vek 69 719 slov zprávy
     

    Kauza Mariana Kočnera a ďalšie s tým súvisiace odhalenia, ktoré budú bezpochyby nasledovať, stanú sa hlavným dynamizujúcim elementom predvolebnej kampane, už teraz naberajúcej dych a stupňujúcej napätie v spoločnosti. Pre opozíciu prichádza vhod, pretože sa nebude musieť tak namáhať s presviedčaním o prioritách svojho volebného programu a argumentovať, prečo vládnu koalíciu pod vedením strany Smer-SD je potrebné vystriedať inak zloženou koaličnou zostavou, nepoškvrnenou pochybnými prepojeniami na postavy, blízke súčasnej exekutíve. Robert Fico sa síce bude brániť, že Marian Kočner nezačínal svoje pochybnú „podnikateľskú“ aktivitu za jeho vlády, ale tým sotva vyvráti fakt, že Kočnerova kariéra zákulisného manipulátora a arogantného špekulanta vyvrcholila do obludných rozmeroch práve v posledných 4-5 rokoch. Elita Smer-u ignorovala protispoločenské aktivity štruktúr, ktoré viac-menej bez zábran parazitovali na privilegizovaných vzťahoch s najsilnejšou parlamentnou politickou stranou.


    V kontexte s takto ponímanou situáciou vystáva otázka, ako obstojí strana Smer-SD vo voľbách poslancov Národnej rady SR vo februári budúceho roku. Ak si analyzujeme výsledky prieskumov volebných preferencií za posledných dvanásť mesiacov a berieme do úvahy štruktúru elektorátu strany Smer-SD, tak aj napriek všetkým nepriaznivým faktorom Ficova strana by nemala vo voľbách klesnúť pod 15 % – a to iba v prípade, že sa niektorej z avizovaných nových strán podarí odlákať časť elektorátu Smer-u. Uvedené číslo 15 % predstavuje voličské jadro strany, ktoré si cení predovšetkým jej sociálnu politiku a deklarovanú náklonnosť k národným a konzervatívnym hodnotám. Ďalších 5 až 7 % potenciálnych voličov Ficovej strany tvoria tí, ktorí uznávali, že vládna koalícia pod vedením strany Smer-SD udržiavala kurz euroatlantickej orientácie krajiny a stabilizovala dynamický kurz rozvoja národného hospodárstva napriek zložitostiam globálnej ekonomiky.


    Vo voľbách do Národnej rady SR v roku 2016 získala strana Smer-SD 27,84 % odovzdaných hlasov. Pokles volebných preferencií strany za posledné obdobie predstavuje cca 6-8 %, čo možno primárne pripísať na vrub niektorým odhaleniam, ale aj komunikačným chybám predsedu strany Roberta Fica. Uvedené tvrdenie nepriamo potvrdzuje fakt, že keď funkciu premiéra prevzal Peter Pellegrini, úpadok preferencií Smer-u ustal a samotný Pellegrini sa vypracoval do pozície druhého najpopulárnejšieho slovenského politika. Žiada sa poznamenať, že sympatie voličov Smer-u sú rozdelené medzi sympatizantov Fica a Pellegriniho, takže ich vnútrostranícky zápas o dominantnú mocenskú pozíciu v strane by mohol negatívne poznamenať volebné výsledky strany v parlamentných voľbách vo februári 2020. Preto ani neprekvapuje, že tí ktorí by chceli vyradiť Smer-SD z mocenskej hry, snažia sa vyprovokovať súboj týchto dvoch politikov, aby tým Smer-SD odstavili na vedľajšiu koľaj slovenskej politiky.


    Ak strana Smer-SD v dôsledku kampane okolo kauzy Mariana Kočnera stratí nejaké hlasy, tak sotva s týmito hlasmi ako s prírastkom môže počítať opozícia – a to je jedno, či „stará“ alebo „nová.“ Sklamaní voliči Ficovej strany sa skôr vrhnú do náručia politických strán, ktoré sa v súčasnosti iba kreujú – než by sa priklonili k opozícii alebo teraz sa formujúcej politickej strane ex-prezidenta Andreja Kisku. Aj keď opoziční politici a im naklonené médiá tzv. hlavného prúdu dúfajú, že vnútrostranícke diferencie v Smer-e vyradia túto stranu ako významného hráča na slovenskej politickej scéne, takáto alternatíva je málo pravdepodobná, pretože Fico aj Pellegrini si uvedomujú vzájomnú politickú odkázanosť a závislosť ich budúcnosti na zachovaní jednoty strany. Keby jeden z nich nedokázal potlačiť svoje politické ego, pochovali by obaja nádej, že Smer-SD aj ako opozičná politická strana zostane významným faktorom slovenskej politiky.


    zdroj: infovojna


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.








    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑