• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Chmelár varoval kvůli prohlášení MZV SR: Budoucnost se zeptá, na které straně jste stáli, na straně míru či války

    6-8-2019 Sputnik CZ 61 679 slov zprávy
     

    Důvodem pro publikaci dalšího příspěvku na Facebooku se pro Eduarda Chmelára stala návštěva Slovenska amerického herce a mírového velvyslance OSN Michaela Douglasa a jeho setkání se šéfem slovenské diplomacie Miroslavem Lajčákem. Po setkání Lajčák napsal na Twitteru, že angažovanost Douglasa na poli odzbrojení je „velmi přínosná a rozhovor s ním velmi inspirativní“.



    Tato skutečnost politologa podle jeho slov velmi zaujala a on popsal krátký scénář setkání „představitele militarismu“ a „mírového aktivisty“.


    „Lajčák: Jsem velmi rád, že podporujete politiku odzbrojení.


    Douglas: Takže Slovensko odzbrojuje?


    Lajčák: No, víte, my vlastně investujeme do zbrojení takové miliardy, že to otřásá státním rozpočtem, protože jsme slíbili vaší vládě, že budeme dávat na armádu 2 procenta HDP.


    Douglas: Aha ... no ale určitě podporujete alespoň Smlouvu o zákazu jaderných zbraní?


    Lajčák: Ne, na nátlak vaší vlády jsme ji odmítli.


    Douglas: Rozumím ... Soustředili jste se v první řadě na udržení Smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu?


    Lajčák: Právě naopak, naše ministerstvo podpořilo rozhodnutí vaší vlády jednostranně odstoupit od této smlouvy, za což může samozřejmě Rusko.


    Douglas: Teda ... no ještě že neobchodujete se zbraněmi s tyranskými režimy?


    Lajčák: Tak víte, obchod je obchod, a tak jsem nedávno poslal svého státního tajemníka do Saúdské Arábie, aby dohodl novou dodávku zbraní.


    Douglas: Pan ministře, jsem opravdu šťastný, že jako předsedající Valného shromáždění OSN jste se zavázali podporovat politiku míru a odzbrojení!“



    Tato vtipná situace však má podle Chmelára vážné důsledky pro celý svět.


    „NATO odmítlo ruský návrh, aby bylo vyhlášeno moratorium na rozmisťování raket krátkého a středního doletu po rozpadu Smlouvy, a Spojené státy okamžitě po odstoupení od INF oznámili, že chtějí co nejdříve nasadit v Asii nové rakety namířené proti Číně,“ poznamenal Chmelár s tím, že dříve Generální tajemník NATO obvinil z odstoupení od dohody INF Rusko. „A s ním poslušně i všechny americké satelity včetně Slovenska.“


    Pro slovenského politologa není tajemstvím, kdo skutečně porušil smlouvu.


    „Rusko ji porušilo vývojem raket s plochou dráhou letu, zatímco Spojené státy ji porušily již za vlády Baracka Obamy rozmístěním systémů protiraketové obrany v Evropě. Jednostranné odsouzení dohody však ruší samotné základy bezpečnostní stability, a proto je americká vina naprosto jednoznačná,“ napsal Chmelár.


    Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenska dříve na svých webových stránkách zveřejnilo oficiální prohlášení k této otázce, ve kterém „plně podporuje přípravu příslušných obranných opatření NATO zaměřených na zajištění bezpečnosti členských států Aliance a jejich občanů“.


    Dané prohlášení Chmelár považuje za „servilní“ a tvrdí, že ono „nás jen táhne hlouběji a hlouběji do konfliktu, jehož obrysy se již rýsují“.


    „Přemýšlej o tom, dokud se tě budoucnost nezeptá, na které straně jsi stál, jestli jsi stál na straně míru nebo války,“ doplnil.



    Dále cituje nedávný projev slovenského ministra obrany Petera Gajdoše na začátku Mezinárodních leteckých dnů: „Dnes se můžeme pochlubit novými vrtulníky Blak Hawk, dopravními letadly Spartan a v neposlední řadě strategickým rozhodnutím o nákupu nových stíhacích letadel. Jednoduše sen každého člena letectva…“


    Chmelár k tomu na závěr dodává, že on a jeho hnutí Socialisté takový sen nemají a nikdy nebudou „podporovat vojenské konflikty, zvyšování mezinárodního napětí, zbrojení a šovinismus“.



    Smlouva INF


    Smlouvu INF podepsali prezidenti Spojených států a Sovětského svazu v prosinci 1987. Dohoda stanovila likvidaci balistických a řízených střel pozemního středního doletu (od 1 000 do 5 500 km) a kratšího doletu (od 500 do 1 000 km).


    V říjnu 2018 prezident USA Donald Trump prohlásil, že Rusko porušuje podmínky smlouvy, v této situaci byla dohoda pro Ameriku nerentabilní a má v úmyslu stáhnout zemi z INF. V prosinci ministr zahraničí Mike Pompeo dal Moskvě 60 dní na nápravu porušení tak, aby upravila nebo zničila raketu 9M729, na kterou si Washington stěžoval. Ruská armáda však porušení smlouvy popřela.


    Poté Bílý dům oznámil, že USA 2. února pozastaví účast ve Smlouvě INF, a o šest měsíců později odstoupí od dohody, pokud se Rusko nevrátí k jejímu dodržování. Putin 2. února uvedl, že reakce Ruska na odchod USA ze Smlouvy INF bude stejná a Moskva zahájí přípravy k vývoji nových typů raket.


    Dne 3. července podepsal Vladimir Putin zákon o pozastavení účasti Ruska ve Smlouvě o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF).



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑