• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Politico: sankce proti Nord Stream 2 Americe jen uškodí

    2-8-2019 Sputnik CZ 73 396 slov zprávy
     

    Ve Washingtonu rozdávají sankce napravo nalevo, píše Politico. Třeba Rusko trestají nejen za rok 2016, ale také za zasahování do voleb, které ještě nebyly. A teď americký parlament projednává sankce proti společnostem, které staví plynovod Nord Stream 2, autor článku politolog Eugen Rumer to pokládá za špatný nápad.



    Místo aby chránily Evropu před „špatným“ vlivem Ruska, tyto sankce naopak poškodí vztahy USA a Německa, a sblíží Rusko ještě více s Čínou. Takže chtějí-li američtí poslanci opravdu zmenšit vliv Ruska na Evropu, měli by podpořit projekt plynovodu.

    Jak podotýká autor článku, sankce nemohou změnit Gazprom, jeho evropské partnery nebo politiku Kremlu.  Nemohou ani zastavit výstavbu plynovodu, který je hotov už na dvě třetiny. Dokonce když některé společnosti kvůli sankcím odmítnou účast v projektu, jiné v něm zůstanou. Tím spíše, že německá vláda už Trumpovy hrozby odmítla.


    „Nový plynovod není tak hrůzostrašný, jak si to myslí někteří američtí zákonodárci,“ píše autor článku. Ano, může zvýšit dodávky ruského plynu do Evropy, které jsou beztak rekordní. Přitom se ale ve skutečnosti podíl Ruska na evropském importu snižuje: jestliže v roce 1980, v době studené války, bylo z Ruska dodáváno 80 % evropského plynu, pak nyní činí tento ukazatel pouhých 40 %.



    Ano, Rusko je největším evropským dodavatelem, potřeby Evropy ale rostou tak rychle, že Rusko není s to je plně uspokojit.  Proto zkapalněný plyn přichází do EU z Norska, Kataru, Alžírska, Nigérie, Peru a USA. Myšlenka o tom, že za pomoci sankcí se dá zachránit Evropa před ruskou dominancí, se zakládá na zastaralé představě o fungování energetických trhů.



    Ve skutečnosti jsou některé země více závislé na ruském plynu než jiné, ale i tato situace se mění díky zkapalněnému plynu a spojovacím plynovodům. Právě tyto nástroje spolu s evropskou politickou strategií přivedly k tomu, že evropský plynový trh se stal více konkurenčním.

    Obchod předpokládá oboustrannou závislost, podotýká autor článku. A podle jeho slov kvůli Nord Stream 2 bude ruská závislost na Evropě větší než opačná. Rusko bude soustředěno na Evropu na léta dopředu, zatímco Evropa plánuje do roku 2030 přejít na 30 % k obnovitelným zdrojům energie. A Rusku nebude snadno své proudy přeorientovat.


    Proto autor článku Trumpově administrativě doporučuje, aby naopak napomáhala výstavbě Nord Stream 2, ten přece zvýší závislost Ruska na evropských partnerech USA. A když budou sankce schváleny, bude plynovod stejně dostavěn. Přitom se ale Německo urazí, a odpůrci USA – Rusko a Čína – se sblíží, varuje autor článku v časopise Politico.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑