• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Svátý Andrej.“ Kiska se vrhnul na Fica a Pellegriniho. Sám však čelil kritice

    1-8-2019 Sputnik CZ 137 605 slov zprávy
     

    Článek na portálu DenníkN.sk říká, že slovenská policie předložila soudu úřední záznam, který popisuje komunikaci Mariana Kočnera a Norberta Bödöra a zajistila také zprávy, kde Kočner požaduje údaje o Kuciakovi od Bödöra. Uvádí se, že v úředním záznamu policie hodnotí to, že Bödör vícekrát zajišťoval pro Kočnera lustrace v policejních evidencích.


    „Někteří mi vyčítali, když jsem ještě jako prezident řekl, že žijeme v mafiánském státě. Bylo to tvrdé, vím, ale věděl jsem, o čem mluvím. Postupně se to od té doby dozvídají všichni,“ napsal Kiska.



    „Čtu komunikaci Kočnera s Bödoröm, a ptám se premiéra Pellegriniho a Fica, jak jinak nazvat naše Slovensko během jejich vládnutí?“ ptá se.

    Podle Kisky Kočner a Bödör měli slovenskou policii v čele Tiborom Gašparem pod palcem a zneužívali ji ve svůj prospěch „proti novinářům, advokátům, prezidentovi a mnohým jiným“.


    „Dnes se ptám, kde je premiér, proč nemá tiskovku a negarantuje, že takové věci se už nedějí a nebudou se opakovat? Kauz je tolik, že se nedají spočítat,“ píše.


    „Když přišel o život Jan Kuciak a jeho snoubenka a na povrch vyšly skutečnosti o propojení mafie s vládní mocí, rozhodl jsem se zůstat v politice, i když se můj prezidentský mandát chýlil ke konci. Každým dnem, když se dozvídám o dalších a dalších kriminálních praktikách spojenců vládní garnitury, jsem přesvědčen, že je třeba udělat vše co je v našich silách, mých, ale i vašich přátelé, abychom tuto bezcharakternost nahradili slušnou a poctivou politikou,“ dodal Kiska.



    Avšak někteří z uživatelů Facebooku kriticky reagovali na vyjádření politika a upozornili například na to, že věci, které vyšetřuje policie, se odehrávaly při působení Kisky na postu slovenského prezidenta.


    „Pane Kiska, volila jsem vás a nic proti vám, ale toto ani nepište, protože všechno to se odehrávalo za vašeho ‚úřadování‘. Byl jste ok prezidentem, ale nějaké závažné kroky proti výše uvedeným praktikám jste neudělal,“ napsala Jasmina Nasarikova.


    „Pane Kiska, stále opakujete problémy, které se staly a to už všichni víme a je třeba nechat orgány činné v trestním řízení, ať to vyřeší. Mohli byste nás informovat o vašem programu a hlavně, jak vy chcete tyto problémy řešit, aby byly prospěšné pro všechny obyvatele SR. Těmito články stále rozdělujete lidí, zkuste nás už spojit,“ sdělila Emilia Janek.


    „jaj Andrew ještě že ty jsi ‚svatý‘;) - všichni jste stejní“ napsal Richard Prokop.


    Vražda novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové



    Na Slovensku byl dne 21. února 2018 zavražděn investigativní reportér Ján Kuciak, který pracoval pro online zpravodajský portál Aktuality.sk, a také jeho partnerka. Zločin byl spáchán v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy v bytě 27letého novináře, který se zabýval hlavně podezřeními z daňových podvodů. Tyto případy se týkaly i lidí, kteří byli blízcí nejsilnější vládní straně Směr premiéra Roberta Fica.

    Tehdejší slovenský policejní prezident Tibor Gašpar prohlásil, že motiv dvojnásobné vraždy zřejmě souvisí s Kuciakovou novinářskou prací. Případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu.


    Ján Kuciak se ve svém posledním materiálu věnoval aféře kolem slovenského podnikatele Mariána Kočnera, který byl dle médií spojován s daňovými a bankovními záležitostmi. Pak mu začaly chodit výhrůžky a v roce 2017 se musel obrátit i na policii. Na podnikatele Kočnera podal Kuciak v září roku 2017 trestní oznámení. 



    Policie následně obvinila také Alenu Zsuzsovou, která si měla smrt novináře údajně objednat u podnikatele Zoltána Andruskó. Později, v březnu roku 2019, policie z objednávání vraždy obvinila i Mariána Kočnera. 


    Policie prováděla výslech Norberta Bödöra v souvislosti s vraždou Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové. 


    Podezření vůči němu souvisí s tím, že mohl nějakým způsobem podílet na sledování několika slovenských novinářů.


    Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a zároveň politickou krizi. V reakci na protesty rezignoval premiér Robert Fico nebo ministr vnitra Robert Kaliňák či prezident policejního sboru Tibor Gašpar.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑