• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dejte si pozor: jeden z nejjedovatějších pavouků v Česku míří na Slovensko

    30-7-2019 Sputnik CZ 57 323 slov zprávy
     


    Zatímco koncem minulého století byl tento druh pavouka na území Česka a Slovenska považován za poměrně vzácný, dnes jsou zaznamenávány bohaté nálezy tohoto druhu, což představuje určité nebezpečí.

    Jeden z největších pavouků (Samice zápřednice jedovaté může dorůstat až 2,5 cm) disponuje silnými kusadly a jedná se o jednoho z mála pavouků, který dokáže prokousnout lidskou kůži.

    Podle zoologa Pavla Dedka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava na člověka zápřednice jedovatá sice bezdůvodně neútočí, chová se však agresivně, pokud jde o matku, která hlídá mláďata a cítí se v ohrožení. „Obecné doporučení je nesahat na zvířata, která neznáme,“ řekl zoolog v rozhovoru pro deník.cz.



    Jak se chovat při setkání s nebezpečným pavoukem?


    „Zápřednice může být pro určitou skupinu lidí dost nebezpečná. Problémům lze ale snadno předejít,“ říká Pavel Dedek. „Pokud turista uvidí, nejčastěji v porostu třtiny křovištní, květy sehnuté do pavučiny, je velmi pravděpodobné, že se uvnitř skrývá hnízdo tohoto pavouka,“ dodal.


    Rada zní – nechat hnízdo na pokoji.


    „Uvnitř je s velkou pravděpodobností samice s vajíčky a pudy jí velí zaútočit. Následuje jedovaté kousnutí, které nezabije, ale může nadělat potíže,“ uvedl odborník.



    Čím je nebezpečné pro člověka kousnutí tohoto pavouka?


    Reakce na kousnutí jedovatého pavouka je výrazně individuální. Může se objevit otok, bolest a ve výjimečných případech i dočasné ochrnutí. „Pokud je člověk alergický, lékařská pomoc je nezbytná,“ konstatoval zoolog.


    Naštěstí následky kousnutí obvykle zmizí během 24 hodin.



    Pokud jste alergičtí, buďte opatrní


    Jihomoravští záchranáři pro deník.cz potvrdili, že v horkých letních dnech vyjíždějí k případům alergických reakcí obvykle jedenkrát až dvakrát denně, ale není to po bodnutí od ploštice nebo po kousnutí pavouka. Častý je útok létavého hmyzu. „Většinou se jedná o bodnutí vosy nebo včely, zásahů po útoku sršně není tolik. Loni jsme vysílali lékaře ke tříleté pacientce, na kterou zaútočil sršeň. Nepobodal ji, ale zakousla se jí do ruky a nechtěla se pustit,“ zmínila mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková.


    Odborníci se shodují, že žádný živočich aktuálně žijící v České republice nezpůsobí u zdravého člověka závažné komplikace nebo dokonce smrt.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑