• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ázia Západu: „Nie sme vašou žumpou!“

    29-7-2019 Zem & Vek 63 1009 slov zprávy
     

    Existuje viacero konfliktov, do ktorých Západ zavliekol rozvojové krajiny v sebaklame o svojej trvalej prevahe a beztrestnosti pri páchaní škôd na ich životnom prostredí. Moc korporácií vo vlastníctve anglo-amerického kapitálu však prestáva byť na sklonku druhej dekády tretieho tisícročia taká neotrasiteľná ako dosiaľ. Prejavuje sa to niektorými pozoruhodnými sprievodnými znakmi. Krajiny tretieho sveta na čele s Čínou a Indiou odmietajú mlčky slúžiť Západu ako jeho smetisko.


    Lož má krátke nohy


    Majú plné zuby podvádzania, keď k nim vyváža svoj odpad deklarovaný ako recyklovateľné plasty, no v skutočnosti obsahujúci toxické zmesi a kontaminované biologické tkanivá. Svetové oceány začínajú brázdiť kontajnerové lode prevážajúce hory odpadu, ktorý USA, Kanada, alebo Veľká Británia vyviezli do štátov južnej a východnej Ázie a tie im ho vracajú späť.


    Odpor ázijského juhu Juhu a Východu voči arogancii moci Západu v tejto sfére symbolizuje dnes už legendárny výrok írečitého filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho. Publikačne ho zvečnil anglojazyčný filipínsky portál denníka The Phiplippine Star www.philstar.com v článku s titulkom  ‘Take back garbage or I will sail to Canada and dump trash„, voľne preložiteľným v zmysle „Zoberte si svoj odpad, lebo vám ho tam do Kanady prídem vyhodiť„. Expresívna gestikulácia 74-ročnej hlavy štátu na snímke je tvrdá a jednoznačná.



    Rukolapné posolstvo filipínskeho prezidenta Kanaďanom


    Zdroj: https://www.philstar.com/headlines/2019/04/23/1912024/duterte-take-back-garbage-or-i-will-sail-canada-and-dump-trash


    Srdnatý filipínsky prezident tým vyslal koncom apríla cez pol zemegule do Ottawy taký ostrý signál, že dosiahol svoje. Kanade stanovil ultimátum, aby do 15. mája nalodila a svoj falošne deklarovaný odpad a vyplávala z Filipín. Vláda v Ottawe sa vysporiadala s touto ponižujúcou požiadavkou tak, že poverila prepravou 69 kontajnerov súkromnú spoločnosť. Nedodržala síce stanovený termín, ale ako potvrdila tlačová agentúra TASR, dopravila náklad 29. júna do kanadského tichooceánskeho prístavu Vancouver. Na margo niekoľkoročného sporu oboch krajín TASR poznamenala, že „sa datuje do roku 2013 a 2014, keď súkromná spoločnosť z kanadskej provincie Ontário prepravila na Filipíny kontajnery s odpadom označeným ako recyklovateľné plasty. V kontajneroch bola však v skutočnosti zmes papiera, plastov, elektroniky a odpadu z domácností, vrátane kuchynského a použitých plienok. Filipínske zákony však dovoz zmesového odpadu zakazujú.


    Vyplávanie lode komentoval šéf filipínskej diplomacie a bývalý veľvyslanec tichomorskej súostrovnej republiky pri OSN Teodoro Locsin Jr. nediplomatickým jazykom. Na sociálnej sieti Twitter sa rozlúčil s impozantnou kontajnerovou loďou slovami: „Baaaaaaaaa bye, as we say it.„, voľne preložené „báááááááj báj, ako sa u nás vraví“.



    „Dovideniááááááááááá“ – štipľavý tweet filipínskeho ministra zahraničia na adresu Kanady


    Zdroj: Twitter: https://mobile.twitter.com/teddyboylocsin/status/1134252156779819008?ref_src=twsrc^tfw 


    Filipíny sú možno v týchto otázkach verbálne najrozhorčenejším štátom juhovýchodnej Ázie, no odpadovou skládkou Západu odmietajú byť aj okolité krajiny v regióne.


    Kto seje vietor, žne búrku


    K Malajzii, ktorá prestala povoľovať dovoz akéhokoľvek plastového odpadu, sa od roku 2021 pridružuje susedné Thajsko. Malajská vláda avizovala už koncom mája zámer vrátiť „3000 ton nerecyklovateľného plastového odpadu späť do krajín jeho pôvodu – Spojených štátov, Británie, Kanady či Austrálie„. Ministerka životného prostredia Yeo Bee Yin pritom predniesla na tlačovej konferencii nečakane tvrdé slová: „Malajzia nebude skládkou odpadu pre celý svet… budeme proti tomu bojovať. Hoci sme malá krajina, nenecháme sa šikanovať rozvinutými krajinami“ .


    Odvahu nabrala v polovici júla aj Kambodža oznámením svojho ministerstva pre životné prostredie, že vyexpeduje späť do USA a Kanady 83 kontajnerov odpadu deklarovaného ako plasty.


    Indonézia dala na známosť, že vyvezie späť do Francúzska a do iných priemyselne vyspelých štátov desiatky kontajnerov plastového odpadu. Austrálii vráti vyše dvesto ton. Ako upresnila agentúra TASR, „osem kontajnerov s odpadom dovezeným z Austrálie malo obsahovať len papier, ale pri obhliadke sa našli aj iné materiály vrátane plastových fliaš a obalov, použitých plienok, elektroniky a plechoviek.


    Srí Lanka požiadala Veľkú Britániu, aby bezodkladne odobrala viac 111 kontajnerov svojho odpadu nakoľko obsahuje biologický materiál v rozkladnom procese, a nie iba deklarované plasty. Server BBC špecifikoval niektoré jeho zložky ako použité injekčné striekačky a biologické tkanivo s podozrením, že ide o zbytky ľudských pozostatkov.


    Tieto a ďalšie krajiny južnej a východnej Ázie si berú príklad od oboch regionálnych obrov. Čína prestala prijímať plastový odpad zo zahraničia už od 1. januára 2018  V marci 2019 sa k nej pridala India. Malajzia sa pokúša zmobilizovať k spoločným krokom celé Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).


    Vývoz odpadu do Afriky neostane bez následkov


    Ak sa toxický odpad Západu nebude môcť vyvážať do mnohých oblastí Ázie, ako sa ho bude zbavovať? K dispozícii mu nateraz ostáva Afrika. Výrazné znečisťovanie tamojšieho životného prostredia dá za pravdu prognózam OSN o údajnej potrebe masového presídľovania z čierneho svetadielu aj z environmentálnych dôvodov. Milióny Afričanov – a mnohí zdravotne poškodení – sa vyberú do Európskej únie, pretože ostane čistá a bude ich vítať, ak to občania dopustia, s otvorenou náručou.


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.









    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑