• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Xenofóbia čiernych voči čiernym: Juhoafričania pod náporom migrantov

    23-7-2019 Zem & Vek 132 1198 slov zprávy
     

    Nadnárodné obchodné kruhy a medzištátne organizácie, ktoré sa chystajú prevziať od prevádzačských gangov prepravu Afričanov do Európskej únie, horia nadšením. Systematické presídľovanie desiatok miliónov obyvateľov zo subsaharskej Afriky pod patronátom OSN do krajín EÚ, ktoré si to dopustia, má premeniť Starý svetadiel už v polovici storočia na multikultúrny raj a taviaci kotol rás a národov.


    Migračné toky na juh


    Korporátne médiá takmer nepriedušne ostrakizujú oponentov turbo-afrikanizácie Európy, hoci aj s vedomím, že je to mylné, krátkozraké a kontraproduktívne. Zavalenie domovskej krajiny cudzími a kultúrne nekompatibilnými etnikami znemožňuje životaschopnú integráciu, ak príliv prevyšuje a zadúša absorpčné kapacity hostiteľského priestoru.


    Za príklad, ktorý by sa nemal prehliadať, môže poslúžiť Juhoafrická republika. Je priemyslovo najvyspelejším štátom čierneho svetadielu s takou vysokou životnou úrovňou svojich obyvateľov čiernej pleti, že už po desaťročia priťahuje ako magnet prisťahovalcov z celej subsaharskej Afriky.


    Intenzita jeho magnetizmu podskočila po historickom prelome v roku 1994, keď vládu v štáte prebrala čierna väčšina. Tamojší aktivista za ľudské práva biskup Desmond Tutu zaviedol pre multirasovú občiansku pospolitosť pojem Rainbow Nation, čiže politický národ pestrý ako dúha. Aj nová šesť-farebná štátna vlajka z apríla 1994 idealizovala takúto rasovú a kultúrnu pestrofarebnosť:



    Šesťfarebná štátna vlajka Juhoafrickej republiky
    Zdroj: 
    https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_South_Africa#/media/File:Flag_of_South_Africa.svg


    Demografické pohyby po roku 1994 prebiehali na dvoch základných rovinách. Spodnú charakterizoval exodus bielych Juhoafričanov. Kým v roku 1995 dosahoval ich počet 5,224,000 a tvoril 12,70% celkového počtu obyvateľov, nasledujúci rok sa zosunul na 4,434,697 (10,9%). Odvtedy percentuálny podiel belochov klesá. Podľa vlaňajších štatistických údajov tvoria už len 7,8 percent.


    „Migrujú“ aj pôvodné antagonizmy


    Dôležitejší pre predmet tejto úvahy je demografický pohyb na hornej rovine a v ňom konkrétne černošskej populácie. Tvorí 80-percentnú väčšinu s tým, že obyvatelia indického a iného ázijského pôvodu tvoria 2,5% a rasovo zmiešaní 8,8%.


    Začiatkom mája publikoval americký inštitút Pew Research Center, ktorý skúma verejnú mienku po celom svete, zarážajúce štatistiky z Juhoafrickej republiky. Takmer dve tretiny (62%) respondentov považuje migrantov za priťaž pre spoločnosť, keďže zvyšujú ohrozenie terorizmom a oberajú domácich o prácu a sociálne vymoženosti. 61% opýtaných pripisuje nezvaným prišelcom vinu sa rast trestnej činnosti. Poučné je i konštatovanie až 41 percent respondentov, že inozemci chcú ostať odlišní, t.j. že sa nechcú prispôsobovať domácim zvykom a spôsobu života. Treba si pripomenúť, že ide o postoje prevažne čiernych Juhoafričanov voči zväčša čiernym prisťahovalcom zo subsaharskej Afriky.



    Postoje Juhoafričanov voči migrantom podľa prieskumov amerického ústavu Pew Research Center
    Zdroj: 
    https://www.pewresearch.org/fact-tank/2019/05/03/in-south-africa-racial-divisions-and-pessimism-over-democracy-loom-over-elections/


    Počet afrických novoprišelcov do Juhoafrickej republiky sa v rokoch 2010-2017 zdvojnásobil z dvoch na štyri milióny. Tvoria už sedem percent obyvateľstva krajiny. Je to porovnateľný stav s viacerými štátmi západnej Európy, kde sa rovnako ako v Južnej Afrike migranti usadzujú v okrajových štvrtiach veľkomiest. Zvyčajne si tam vytvárajú kmeňové a klanové enklávy s minimálnymi medzikmeňovým prepájaním a medzikultúrnym spolužitím.


    Tam, kde k nemu dochádza, v štvrtiach s miešaným afro-africkým obyvateľstvom, sa vyostrujú konflikty, svištia guľky a vyhasínajú životy, keď sa jednotlivé africké kmene „dovážajú“ svoje odveké rozbroje do nového prostredia. Pridajme k tomu medzikmeňové zrážky domáceho juhoafrického pôvodu a dostávame výbušnú zmes prakticky neudržateľného spolužitia. Nie všade, vždy a v neúnosnom rozsahu, ale i tak jednoznačné príznaky zlyhávajúcej správy štátu.


    Vnútroafrická xenofóbia


    O tom, že ide o vážny problém celoafrického rozsahu svedčia údaje a poznatky zahrnuté v rozsiahlej kapitole „Xenophobia in South Africa“ na Wikipédii. Opisuje, vyčísľuje a analyzuje početné násilné a krvavé zrážky s obeťami na ľudských životoch. Juhoafrická republika sa čoraz ťažšie vyrovnáva s rozsahom ilegálnej migrácie. Politické vedenie štátu plní ultraliberálne odporúčania Západu a nehľadá rázne spôsoby nápravy na maďarský alebo austrálsky spôsob. Namiesto toho si zaslepuje oči, zakrýva ústa a zapcháva uši, keď ilegálnu migráciu vitačsky premenúva na neregulárnu (irregular), ako by sa tým všetko šmahom ruky vyhladilo a napravilo. Bremenom pre bežných čiernych Juhoafričanov ostáva spolunažívanie s niekoľkomiliónovou masou nájazdníkov zo susedného Zimbabwe. I slniečkárska encyklopédia Wikipédia pripúšťa, že sa ich môže nachádzať v Juhoafrickej republike až päť miliónov.



    Poloha Juhoafrickej republiky na mape Afriky
    Zdroj: Wikipédia: 
    https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:South_Africa_(orthographic_projection).svg


    Babylon černošských národov, kmeňov, klanov a etnických skupín v Juhoafrickej republike nesie výbušný potenciál, obzvlášť vtedy, keď hospodársky rast zaostáva za tempom populačných prírastkov. Rusko, ako hospodársky partner Južnej Afriky v obchodnom bloku BRICS so znepokojením berie na vedomie Jóbovu zvesť centrálnej banky South African Reserve Bank. Tá odhaduje, že ekonomika nedosiahne očakávaný rast 1%, ale iba 0,6%.


    Poučné aj pre Európu


    Turbulencie v chudobných a prisťahovaleckých štvrtiach veľkomiest, ktoré mávajú častokrát povahu vojen etnických gangov, už prerastajú znesiteľné medze. Ďalšie vyhliadky sú hrozivé. Ozbrojené gangy sú natoľko agresívne že vytláčajú políciu zo „svojich“ štvrtí a predmestí. „Štát si nedokáže poradiť so zakorenenou kultúrou pouličných gangov s menami ako “Hard Livings” alebo “Young Americans”sťažoval si minister obrany Nosiviwe Mapisa-Nqakula. Odôvodnil tým rozhodnutie vlády nasadiť v Kapskom Meste armádu so zámerom zmierniť kriminalitu. „Budeme chodiť od dverí k dverám a zadržíme každú nelegálne držanú zbraň aj každého kriminálnika na úteku„, citovala tlačová agentúra TASR veliteľa Juhoafrických národných obranných síl (SANDF). Armádne oddiely majú počas nasledujúcich troch mesiacov patrolovať v najexponovanejších štvrtiach ako Menenberg a Hanover Park a vykonávať tam domové prehliadky.


    Len nevyliečiteľní optimisti veria sľubom vlády, že trojmesačná šnúra záťahov a premávania vojenských konvojov po uliciach zbaví mestá raz a navždy citovanej tzv. kultúry gangov. Oveľa pravdepodobnejšia je perspektíva trvalého zavedenia prvkov výnimočného stavu a podriaďovanie civilnej správy vojenským komandatúram.


    Migračné toky z preľudneného a chudobného tropického severu do Juhoafrickej republiky budú i tak pravdepodobne pokračovať. Nadnárodné korporácie, ktoré potrebujú nerušene v ťažiť a vyvážať juhoafrické nerastné bohatstvo, nebudú proti vojenskej správe krajiny namietať. Možno ju „dobromyseľne“ odporučia aj okolitým štátom.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.








    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑