• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Rozprášili jsme síť CIA,“ chlubí se v Teheránu. Místní média zveřejnila fotografie agentů. Někteří již byli popraveni

    22-7-2019 Sputnik CZ 53 763 slov zprávy
     

    Zprávy o odhalení americké špionážní sítě přicházejí v době, kdy napětí v regionu roste. Íránské ministerstvo rozvědky uvedlo, že během uplynulého íránského kalendářního roku, který skončil v březnu 2019, došlo k zadržení celkem sedmnácti agentů. O rozbití špionážní sítě CIA íránské úřady informovaly již v červnu. Není ale jasné, zda pondělní prohlášení s tímto případem souvisí.



    Tehdy Íránská informační agentura IRIB s odvoláním na tajemníka Nejvyšší rady národní bezpečnosti Ali Šamchaniho oznámila, že se Teheránu podařilo rozbít rozsáhlou americkou síť, která se zabývala kybernetickou špionáží. Se zásahem proti americkým zpravodajcům Íránu údajně pomáhaly blíže neurčené spřátelené země.


    „Vzhledem ke spolupráci mezi Islámskou republikou Írán s dalšími zeměmi v budování mezinárodní organizace pro boj s americkou špionáží, jsme poskytli našim partnerům informace, které vedly k odhalení a rozbití sítě důstojníků CIA. Rovněž došlo k uvěznění a potrestání několika špiónů v různých zemích,“ uvedl Šamchani.


    V červnu byl v Íránu popraven bývalý zaměstnanec letecké společnosti podřízené ministerstvu obrany, který byl obviněn ze špionáže pro CIA.



    Zveřejnění fotografií a identit


    Íránská média mezitím zveřejnila fotografie a identity některých údajných špiónů. Podle ministerstva rozvědky někteří z nich již byli popraveni, zatímco jiní jsou odsouzeni k dlouholetým trestům ve vězení. Někteří na popravu čekají.


    Zveřejněné dokumenty patří zaměstnancům amerických diplomatických misí v různých státech světa. Mezi nimi je například Zach Landau z amerického velvyslanectví v Zimbabwe, nebo Eric Sanders, druhý tajemník americké diplomatické mise ve Finsku. Dále byly zveřejněny různé vizitky dalších amerických diplomatů a fotografie amerického pasu na jméno Glenna Corna.



    Některé osoby jsou na fotografiích zachyceny spolu s členy svých rodin.



    Zda všechny tyto osoby byly zadrženy, není jasné.


    „Zpráva, že Írán zadržel špióny CIA je zcela nepravdivá. Je v tom nula pravdy. Pouze více lží a propagandy (stejně jako jejich sestřelený dron), které šíří náboženský režim, který kolabuje a neví, co dělat. Jejich hospodářství je mrtvé a bude na tom ještě hůře. Írán je v hrozivém nepořádku!“ napsal Trump na Twitter.





    Usvědčující videa


    Íránská televize v pondělí odvysílala úryvky z dokumentárního filmu Lov na krtka, ve kterém detailně popisuje operace CIA v Íránu. Úryvky zveřejnila i íránská agentura Press TV. Mezi nimi je video ženy, která je označena jako důstojnice CIA, jak se snaží ve Spojených arabských emirátech naverbovat nejmenovaného Íránce.



    „V Dubaji je velký počet (íránských, pozn. red.) špiónů. Je to velmi nebezpečné,“ říká na videu žena, údajně Američanka, v perštině s přízvukem.


    Na dalším videu příslušník americké rozvědky posílá špionážní vybavení agentům do Íránu. Další klip údajně zaznamenává americkou operaci v Afghánistánu. Na něm muž, který si říká Alí, sděluje možnému agentovi, že bude v Herátu a ptá se ho, zda mu může odpovědět, pokud zavolá z afghánské telefonní linky.



    Celý dokumentární film má být odvysílán v úterý v 15.32 hod SEČ.


    Napětí roste


    Zpráva o zadržení amerických agentů přichází pouze několik dní poté, co Íránské revoluční gardy obsadily britský tanker Stena Impero. Stalo se tak dva týdny poté, co gibraltarské úřady spolu s britským námořnictvem zadržely íránský tanker plující pod panamskou vlajkou Grace 1. Ten měl údajně přepravovat ropu do Sýrie, čímž porušil sankce EU.


    Londýn v sobotu v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že tanker se v době zásahu Íránských revolučních gard pohyboval v ománských teritoriálních vodách. V dopise byla akce Íránu označena za nelegální vměšování. Podle deníku The Telegraph Velká Británie, která se dříve snažila zachránit jadernou dohodu s Íránem, po obsazení svého tankeru zvažuje uvalení sankcí na Teherán.



    Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v sobotu řekl, že reakce Velké Británie bude rázná, ale vojenský zásah vyloučil.


    V pondělí britská média informovala, že Londýn do Perského zálivu pošle jadernou ponorku třídy Astute vybavenou střelami s plochou dráhou letu a těžkými torpédy. Na britských obchodních lodích budou údajně rozmístěni výsadkáři. Informoval o tom deník The Sun. Podle navigačních dat, která zveřejnil nizozemský novinář Hans de Vreij na svém Twitteru, se v současnosti britské lodě Hormuzskému průlivu zcela vyhýbají. 





    Začátkem července byl do regionu vyslán britský torpédoborec HMS Duncan. V dané oblasti současně operují čtyři minolovky a výsadková loď.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑