• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Trump se obává o osud dolaru. Vyhlásil válku bitcoinu a „měně Facebooku“

    22-7-2019 Sputnik CZ 38 874 slov zprávy
     

    Důležité je, že akce amerického prezidenta uškodily nejen bitcoinu, ale také projektu společnosti Facebook na vytvoření kryptoměny Libra, kterou již podpořilo konsorcium velkých amerických společností, jako je Mastercard, Visa a Ebay. Je jasné, že politici (bez ohledu na jejich ideologické orientaci) považují nekontrolované nebo „korporativní“ kryptoměny za zjevnou hrozbu pro stát, a tedy i pro národní měny, včetně amerického dolaru.



    Oblíbenou informační zbraní prezidenta Trumpa je jeho osobní účet na Twitteru, který používá nejen jako „politický meč“, ale také jako nástroj pro manipulaci s ekonomickou realitou. Donedávna ovlivňoval americký lídr pomocí svého Twitteru tři důležité ekonomické faktory: ropu, index S&P 500 a kurz dolaru. Dnes však věnoval pozornost dalšímu faktoru, který může uškodit státním financím USA, a uchýlil se k tirádě plné hněvu proti bitcoinu a dalším „kryptoaktivům“.


    „Nejsem fanoušek bitcoinu a dalších kryptoměn, které nejsou peníze, a mají velmi proměnlivou hodnotu, jež se drží na tenkém vlásku. Neregulovaná kryptoaktiva mohou přispět k nelegitimním aktivitám, včetně obchodu s drogami, a další protizákonné činnosti. (...) Stejně tak bude mít i „virtuální měna“ Libra Facebook malou reputaci nebo spolehlivost. Pokud se Facebook a další společnosti chtějí stát bankou, musí požádat o novou bankovní chartu (získat licenci na bankovní činnost, pozn. red.) a dodržovat všechna bankovní pravidla, stejně jako ostatní banky, národní i mezinárodní. V USA máme pouze jednu reálnou měnu, která je silnější než kdykoli předtím a která je spolehlivá a důvěryhodná. Je to nepochybně hlavní světová měna, a navždy jí i zůstane. A tato měna se nazývá americký dolar!“ napsal Trump na sociální síti.


    Příznačné je, že cena bitcoinu reagovala na prezidentský tweet jistým poklesem. V tomto smyslu lze tedy alespoň prozatím předpokládat, že Trump lépe ovlivňuje cenu bitcoinů než cenu ropy.


    Zastánci kryptoměn a investoři do kryptoaktiv se, samozřejmě, na prezidenta USA obořili. Jeden z klíčových argumentů lidí nespokojených s jeho postojem spočívá v tom, že dolar také není ničím „zabezpečen“. A musíme uznat, že mají jednoznačně pravdu, ale pouze z formálního, a nikoli praktického hlediska. Navíc vůbec nepochopili podstatu výroků amerického prezidenta, který v tomto případě nezveřejnil ani tak vlastní názor na situaci, ale spíše konsolidovaný postoj finančního sektoru a politické třídy.



    Z formálního hlediska lze americkou měnu jednoznačně obvinit z toho, že není ničím zabezpečena. Ale v praxi je zabezpečena připraveností amerických letadlových lodí „zavítat na návštěvu“ kamkoli, tedy k těm, kteří pochybují o hodnotě a unikátnosti dolaru. Koneckonců se o tom na vlastní kůži přesvědčil i plukovník Kaddáfí. Jakékoli pokusy organizovat protidolarovou koalici, byť na regionální úrovni, či spustit konkurenční měnu pro obchod s energií budou zastaveny, a to nejpřísnějším možným způsobem. A tam, kde nebudou stačit letadlové lodě, zasáhnou americké zvláštní služby, které mají rozsáhlé zkušenosti s podporou barevných revolucí. Proto dokonce i země, které vlastní „jaderné deštníky“, se k dedolarizaci přibližují jen velmi pomalu a velmi opatrně, koordinují své aktivity, a snaží se nezpůsobit zbytečné škody vlastním ekonomikám.


    Hlavní Trumpovo obvinění proti bitcoinu a kryptoměně, kterou se pokouší vytvořit Mark Zuckerberg a jeho partneři, nemá vůbec nic společného se „zabezpečením“ hodnoty různých kryptoaktiv. A tím spíše nemá nic společného s tím, že kryptoaktiva mohou být použita, a již se používají, jako finanční zabezpečení kriminální činnosti, protože oblíbenou měnou nadhraničních kriminálních společenství je i nadále dolar v hotovosti. Obvinění má jinou povahu: bitcoin a projekt Libra (ať už s minimální šancí na úspěch) sahá na státní monetární politiku, tedy, dělají to, za co americké úřady byly vždy připraveny preventivně, tvrdě a nemilosrdně trestat. Baronu Rothschildovi je připisována následující fráze: „Dovolte mi dávat do oběhu a kontrolovat peníze národa, a je mi jedno, kdo bude vydávat zákony.“ A Trump (i když nepoužívá tak tvrdá slova) tento postoj sdílí, což znamená, že zjevně není ochoten připustit situaci, v které bude kontrola nad peněžní emisí předána nějakým (zřejmě čínským) „minerům bitcoinu“, anebo konsorciu spojenému s Markem Zuckerbergem.


    Soudě podle reakce společnosti Facebook na sérii kritických projevů úředních osob, včetně Trumpa, několika kongresmanů (jak demokratů, tak republikánů), a dokonce ministra financí USA, si Facebook a jeho spojenci z konsorcia kryptoměny Libra moc dobře uvědomili, co si nemohou dovolit. Agentura Reuters informuje, že „Facebook Inc v pondělí prohlásila, že nezahájí emisi své kryptoměny Libra, dokud nebudou vyřešeny normativní otázky, poněvadž ministr financí USA podnikl neobvyklý krok, když prohlásil, že má vážné obavy o použití Libry za účelem protizákonné činnosti“.



    V tomto kontextu si připomeňme kritiku, které byla vystavena ruská Centrální banka kvůli jejímu postoji vůči regulačním omezením kryptoměn. Předsedkyně Banky Ruska Elvira Nabiullinová v projevu ve Státní dumě řekla: „Objem kryptoměn ve světě není moc velký: 20 větších kryptoměn činí asi 250 miliard dolarů USA. Není to moc, zatím neohrožuje náš peněžní systém. Náš postoj je ale jednoznačný: jsme proti legalizaci kryptoměny jako platidla.


    Není to příznak technofobie, ani příznak nepochopení kryptoměn, a jistě ani příznak neochoty převzít pokrokové západní zkušenosti. Zcela naopak: každý stát, který pečuje o vlastní suverenitu (včetně té ekonomické), se bude nedovolit oběh „paralelních měn“. které nekontroluje stát. Na jednu stranu je to dobře pro kryptoinvestory, poněvadž takový vztah ze strany monetárních úřadů nejrůznějších zemí podporuje jistou aureolu „revolučnosti“ a „kontrakultury“, jež má velkou hodnotu pro jistý segment zastánců kryptoměn. Na druhou stranu musíme uznat, že naděje na legalizaci a přeměnu kryptoaktiv v reálný finanční nástroj konkurující dluhopisům, zlatu nebo tradičním měnám ve vztazích s investory, bude v nejbližší době jen stěží naplněna.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑