• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na Mezinárodní vesmírnou stanici se vydala nová expedice. Co tam má v plánu? Video

    21-7-2019 Sputnik CZ 59 282 slov zprávy
     

    Ti ještě před svým odletem absolvovali poslední cvičení na simulátorech. Na stanici je pak přivítali Alexej Ovčinin, Nick Hague a Christina Koch. Nová expedice má v plánu na ISS provést více než 50 průzkumů a pokusů. Dle informací se má daná posádka na Zemi vrátit dne 6. února 2020.


    Již dříve se objevily informace o tom, že raketa Sojuz-FG ve čtvrtek 18. července opustila montážní a testovací halu. Poté byla umístěna na startovací plochu na kosmodromu Bajkonur, kde se připravovala na start, který byl naplánován na sobotu 20. července v 18.28 hod českého času. 


    Mise se účastní celkem tři kosmonauti z různých zemí – Rus Alexander Skvorcov (již potřetí), Ital Luca Parmitano (podruhé) a Američan Andrew R. Morgan, pro kterého je to první vesmírná mise. Daní astronauti stráví na vesmírné stanici přes 200 dní.


    V průběhu expedice ISS – 60/61 je naplánováno téměř 50 experimentů podle programu vědeckého a aplikovaného výzkumu, přičemž pět z nich bude provedeno v automatickém režimu bez účasti posádky.



    Mezinárodní vesmírná stanice 


    ISS je v současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice. První díl stanice, modul Zarja, byl vynesen na oběžnou dráhu 20. listopadu 1998. Od 2. listopadu 2000, kdy na stanici vstoupila první stálá posádka, je trvale obydlena. V současné době je posádka, která se každých 6 měsíců obměňuje, tvořena 6 členy (od dubna do července 2017 byla pětičlenná). Stanice je umístěna na nízké oběžné dráze Země ve výšce kolem 400 km. Při průměrné rychlosti okolo 7 700 m/s (27 720 km/h) pak pravidelně obíhá Zemi s periodou cca 92 minut.


    Mezinárodní vesmírná stanice je společným projektem pěti kosmických agentur: NASA, Roskosmos, JAXA, CSA a ESA (účastní se 11 z jejích členů; Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie). Kosmonauti musí mluvit anglicky a rusky.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑