• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Radim Fiala odhalil nástroj, kterým chce EU trestat a vydírat neposlušné státy

    21-7-2019 Sputnik CZ 60 582 slov zprávy
     


    Evropský parlament odsouhlasil zřízení úřadu již dne 5. října 2017. V současné době mohou trestné činy poškozující zájmy EU vyšetřovat a stíhat pouze vnitrostátní orgány, jejich působnost však končí na hranicích jednotlivých členských států. Jak informuje portál ParlamentníListy.cz, Úřad evropského veřejného žalobce (zkratka anglického názvu je EPPO, pozn. red.) by měl přinést efektivnější postup, rychlou výměnu informací a jednotný postup v rámci celé EU.

    Rozpor ve V4

    Účast v EPPO je pro členské státy zatím dobrovolná. Dosud se k danému úřadu připojilo 22 zemí, včetně České republiky a Slovenska. Polsko a Maďarsko se rozhodly, že se posílené spolupráce nezúčastní. Na takové rozdělení ve Visegradské skupině poukázal místopředseda SPD Radim Fiala. Podle něj, vlády Maďarska a Polska dospěly k takovému rozhodnutí proto, že se starají o suverenitu svých zemí. Tvrdí tak, že nezávislost České republiky a Slovenska je ohrožena. Fiala považuje nový úřad za „další nástroj na trestání a vydírání neposlušných členských států EU“.



    Jaké pravomoci bude mít Úřad evropského veřejného žalobce?



    Politik ve své publikace na Facebooku vysvětluje, že jde o „instituci federálního systému“.

    „Zřízení EPPO mimo jiné znamená, že tento evropský nadnárodní orgán bude mít vůbec poprvé vyšetřovací pravomoc na území jednotlivých národních států. To je jasné porušení národní suverenity,“ uvádí Fiala.


    Jakmile bude Úřad evropského veřejného žalobce zřízen a začne fungovat, bude mít pravomoc vyšetřovat a stíhat trestné činy poškozující nebo ohrožující rozpočet EU. K nim patří například podvody, korupce, praní peněz či přeshraniční podvody v oblasti DPH.


    „Celé to je jen mezikrok k vytvoření federálního vyšetřovacího, policejního i soudního systému, což jsou věci, které si evropští centralisté přejí,“ shrnul věc poslanec.



    Fiala: Eurodotace jsou nástrojem pro korupci


    Původně se uvažovalo o tom, že pokud se země nepřipojí k EPPO, bude to znamenat snížení dotační podpory pro daný stát.


    „Pokud jde o období od roku 2021 dále, EPPO by měl být součástí rozhodování ohledně přerozdělování dotací v EU. V tomto ohledu si umím představit, že Unie bude posílat masivní finanční částky pouze státům, které se snaží finanční kriminalitu skutečně potírat a budou součástí úřadu,“ prozradila v rozhovoru pro EURACTIV.cz česká eurokomisařka Věra Jourová.


    „Oficiálně to totiž nikdo nepřizná, ale eurodotace jsou nástrojem pro korupci, vydírání a trestání členských států a jejich politiků,“ domnívá se Fiala.


    Nejlepší řešení tohoto problému pak vidí ve zrušení evropských dotací, „protože ty jen pokřivují trh, dávají výhody jedněm na úkor druhých, motivují ke korupci, jsou neefektivní a jsou vydávány na neefektivní a mnohdy i na škodlivé projekty“.


    „My samozřejmě podporujeme boj proti korupci a boj proti zneužívání veřejných peněz, ale kvůli tomu máme vlastní zákony a vlastní instituce. Odmítáme, aby EU byla superstátem a centralistickou federací. Není možné dávat další mocenský nástroj do rukou Bruselu,“ napsal Radim Fiala.





    Struktura Úřadu


    Úřad evropského veřejného žalobce by měl mít dle informací dvouúrovňovou strukturu.


    Na strategické úrovni se bude skládat z několika pilířů, a to



    • z evropského nejvyššího žalobce, který bude odpovídat za řízení úřadu a organizaci jeho práce;

    • z kolegia žalobců, které bude pověřeno přijímáním rozhodnutí o strategických otázkách (bude tvořena dvaceti evropskými žalobci zastupujícími členské země).


    Operativní úroveň by pak měla zahrnovat



    • evropské pověřené žalobce, kteří budou odpovídat za vedení vyšetřování trestných činů a trestních stíhání;

    • stálé komory, které budou sledovat a řídit jednotlivá vyšetřování a přijímat operativní rozhodnutí.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑