• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odborníci prozradili, jak se snadno uklidnit bez léků a jídla

    20-7-2019 Sputnik CZ 148 343 slov zprávy
     

    Vědci z Pensylvánské univerzity v USA však dospěli k závěru, že pacienty před operací uklidňuje hudba, stejně jako konvenční léky na úzkost, ale jen bez vedlejších účinků. Výsledky daného výzkumu byly publikovány v Regional Anesthesia & Pain Medicine, informoval The Independent.


    Uvádí se, že se tohoto experimentu zúčastnilo celkem 157 lidí, kteří měli strach a byli nervózní z nadcházející operace. Někteří pacienti si k tomu, aby se uklidnili, potřebovali poslechnout píseň Weightless od skupiny Marconi Union. Jiní dostali dávku midazolamu (krátkodobě působící lék ze skupiny benzodiazepinů, který se používá pro léčbu křečí a k vyvolání sedace a amnézie při lékařských zákrocích). Poté jim lékaři aplikovali anestezii.


    Výzkumníci tak zjistili, že je hudba skutečnou alternativou midazolamu. To je dáno hlavně tím, že léky mají velké množství vedlejších účinků, včetně bolestí hlavy, ataxie, amnézie či dalších reakcí. Je tedy jasné, že hudba uvedené vedlejší účinky nevyvolává.


    Podle vědců jsou navíc jejich zjištění aplikovatelné i pro jiné stresové situace.



    Jak oddálit stárnutí mozku


    V červenci vědci také vysvětlili, jak jednoduché je chránit mozek před poruchami souvisejícími s věkem. Výzkumu se zúčastnily dva tisíce lidí, jejichž průměrný věk tvořil 78 let. V době, kdy byl výzkum zahájen, se ani u jednoho z respondentů neprojevovaly kognitivní poruchy. Sledování každého účastníka trvalo v průměru pět let, přičemž všichni každých 15 měsíců absolvovali testy s cílem zhodnotit kognitivních schopností. Během této doby se u 532 účastníků objevily mozkové poruchy.



    Srovnáním údajů všech testů vědci dospěli k závěru, že aktivní stimulace mozkové činnosti významně prodlužuje fungování mozku. Vědci například zjistili, že používání počítače ve zralém věku snižuje riziko vzniku lehkých kognitivních poruch až o 48 procent a ve stáří pak o 30 procent. V průměru se u lidí, kteří používali počítač jak ve zralém, tak v pozdějším věku, snížilo riziko poruch o 37 %.


    Hry a účast ve společenských akcích, jako je návštěva kina, procházky s přáteli, hraní karet, snížily pravděpodobnost poruch o 20 procent. Pozitivní vliv mají také umělecké a řemeslné činnosti, které snižují riziko mozkových poruch o 42 %. Tento ukazatel se však vztahuje pouze na starší osoby.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑