• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Danko o Čaputové: Neměla by zasahovat do vnitřních záležitostí jiných států. Mohlo by to poškodit vzájemné vztahy

    19-7-2019 Sputnik CZ 54 535 slov zprávy
     

    Poškození vzájemných vztahů?


    „Některá vyjádření nás, ústavních činitelů, mohou poškodit bilaterální vztahy, na kterých pracuje množství lidí. Na úrovni V4 se snažím mít dobré vztahy a nemám dobré reakce na to, co zaznělo v okolních státech,“ prohlásil šéf parlamentu v jednom z rozhovorů.


    Uvádí se, že se Andrej Danko snaží mít s nejvyšší představitelkou státu korektní vztah. Tvrdí totiž, že by ústavní činitelé měli spolupracovat.



    „První mediální konflikt, který učinila (Čaputová, pozn. red.) ve vztahu s prezidentem Běloruska, učinit nemusela. Já jsem prostřednictvím Lukašenka zval na oslavy SNP své partnery v Bělorusku. Jinak jsme problémy neměli,“ řekl a dodal, že se s prezidentkou několikrát setkal.



    Prozradil také, co bude na dalším setkání z jeho strany následovat. „Na nejbližším setkání budu apelovat na to, že můžeme mít jiné názory na různé politické zřízení, ale pokud mi volá vystrašená Matečná (slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná, pozn. red.), že probíhá certifikace vepřového masa do Číny a že má Slovensko zápornou obchodní bilanci, pak myslím, že individuální hrdinství ohledně útoku na Čínskou lidovou republiku není na místě,“ vysvětlil.

    Spolupráce na úkor hodnot?


    Mluvčí slovenské prezidentky Martin Strižinec uvádí, že Čaputové velmi nezáleží jen na dobrých a konstruktivních vztazích nejen se sousedními státy, což zdůrazňovala na všech dosavadních setkáních.


    „Paní prezidentka si přeje, aby bylo Slovensko vnímáno jako sebevědomá a hodnotově jednoznačně ukotvená země. Prohlášení paní prezidentky jsou jasná a věcná, plně v souladu s postoji ministerstva zahraničí, politikou Evropské unie a NATO, stejně jako jsou v souladu s prohlášením o zahraničně-politické orientaci Slovenska, k níž se přihlásil i předseda NR SR,“ uvedl.



    ​Dodal také, že Zuzana Čaputová podporuje spolupráci v rámci V4.


    „Připomíná však, že tato spolupráce nikdy nemůže jít na úkor našich hodnot. Otevřenou diskusi s nejbližšími partnery považuje paní prezidentka za přirozenou a je přesvědčena, že pro slovenskou zahraniční politiku bude nejlepší, když se všichni tři nejvyšší ústavní činitelé budou držet společně podepsané deklarace,“ prozradil mluvčí.


    Kritika Čaputové týkající se porušování lidských práv v Číně



    Když čínský ministr zahraničí Wang I nedávno přijel na Slovensko jednat o zapojení zemí Visegradské čtyřky do Nové hedvábné cesty, narazil na kritiku za nedodržování lidských práv Čínou ze strany hlavy slovenského státu.

    Vypadalo to tedy, že Zuzana Čaputová začíná v zahraniční politice ostrým postojem vůči Číně.


    „Informovala jsem ministra zahraničí, že ochranu lidských práv vnímám jako nezbytný základ naší svobody. I proto jsem vyjádřila, v souladu se společným postojem EU, znepokojení a obavy ze zhoršující se situace v oblasti ochrany lidských práv v Číně a ze zadržování právníků a lidskoprávních aktivistů, stejně jako z postavení etnických a náboženských menšin,“ napsala na sociální síti.



    ​Na její slova reagovalo spousta politiků. Slovenská ministryně Gabriela Matečná považuje podobné vyjádření za ohrožení slovenského exportu do Číny. O počínání Čaputové také hovoří jako o zavírání dveří pro slovenské podnikatele v dané zemi.


    „Vyvinuli jsme mimořádné úsilí, aby Slovenská republika mohla vyvážet mléčné výrobky do Číny. Byla bych nerada, kdyby kterýkoliv ústavní činitel svými výroky ohrozil tuto slibně se rozvíjející spolupráci, naši obchodní výměnu s Čínou a ohrožoval tak pracovní místa na Slovensku. Úkolem představitelů státu je otevírat slovenským podnikatelům dveře do zahraničí, ne zavírat,“ dodala tehdy k věci Matečná.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑