• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Rovnocenná spolupráce neexistuje a ani se neočekává.“ Ruský velvyslanec o vyšetřovaní havárie MH17

    17-7-2019 Sputnik CZ 33 660 slov zprávy
     

    „Neexistuje žádná skutečná rovnocenná spolupráce a ani se neočekává. A chci obzvláště zdůraznit, že to není naše vina,“ uvedl Šulgin.


    Velvyslanec také vysvětlil, že žádosti o právní pomoc přicházející z prokuratury v Nizozemsku jsou pečlivě posuzovány příslušnými orgány Ruska, a že jsou poté poskytovány podrobné odpovědi. Zatímco Společný vyšetřovací tým (SVT) je podle Šulgina uzavřeným „klubem“, který se sdílením informací s ruskou stranou rozhodně nespěchá.


    Za názorný příklad úrovně, na níž se nachází spolupráce Ruska a SVT, diplomat uvedl příběh o sdílení dat primárního radarového pozorování oblasti, z níž byla údajně odpálene raketa, která zasáhla malajsijské letadlo.


    „Holanďané od roku 2015 o dané údaje žádali Rusko, Ukrajinu a Spojené státy. V říjnu roku 2016 Rusko tyto údaje poskytlo, a tak byla možnost podvodu zcela vyloučena. Ukrajina a Spojené státy tak však neučinily,“ uvedl Šulgin.



    Dodal, že SVT měla problémy s dekódováním ruské informace, s čímž jí Moskva pomohla. Tyto údaje potvrzovaly, že raketa, která zasáhla civilní letadlo, nebyla vypouštěna z oblasti Pervomajskoje. Podle Šulgina však v Nizozemsku odmítli považovat údaje ruské strany za důvěryhodné a uvedli, že radiolokátor nezaznamenal raketu kvůli tomu, že letěla příliš rychle. Dodali také, že „absence důkazů není důkazem o absenci (rakety, pozn. red.)“, což ruský velvyslanec označil za slovní hříčky.

    Podle jeho slov totiž partneři za spolupráci považují sdílení jenom těch dat, které by potvrzovaly oficiální verzi. Ostatní jsou pro ně jen „pokusy uvést vyšetřování na falešnou cestu“.


    Malajský Boeing letu MH17, který mířil z Amsterdamu do Kuala Lumpur, havaroval dbe 17. července 2014 u Doněcku. Všech 298 lidí na palubě zahynulo. Kyjev obvinil z havárie domobrance. Ti to ale popřeli s tím, že nemají prostředky k sestřelení letadel v takové výšce.


    Společný vyšetřovací tým, který vede generální prokuratura Nizozemska (bez účasti Ruské federace), se zabývá vyšetřováním dané havárie. Podle předběžných výsledků vyšetřování byl Boeing sestřelen protiletadlovým systémem Buk, který patřil k 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil z Kursku. Jak uvedl náměstek generálního prokurátora Ruska Nikolaj Vinničenko, ruská strana sdělila Nizozemsku nejen své radarové údaje, ale i také mu poskytla dokumentaci, která potvrzuje, že systém Buk, jež zasáhl Boeing, patřil Ukrajině. Vyšetřovatelé však tyto informace ignorovali.



    Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace uvedlo, že obvinění Ruska ze strany SVT jsou neopodstatněná a vyšetřování je předpojaté a jednostranné. Později ruský prezident Vladimir Putin poznamenal, že Rusku nebylo dovoleno zúčastnit se vyšetřování katastrofy na východní Ukrajině. Podle ruského ministerstva obrany všechny trosky raket, včetně motoru, které holandská komise prezentovala, byly zlikvidovány po roce 2011. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov opakovaně tvrdil, že Moskva kategoricky odmítá obvinění z účasti v katastrofě malajsijského Boeingu.


    V červnu mezinárodní vyšetřování havárie letu MH17 oznámilo jména čtyř podezřelých, tři z nich jsou Rusové (Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov) a jeden Ukrajinec (Leonid Charčenko). Uvádí se, že se podíleli na dodání protiletadlového systému Buk na Donbas a na útoku na malajsijský Boeing. Podle mluvčího SVT budou muži obviněni z vraždy a bude na ně vydán mezinárodní zatykač. Uvedl také, že soudní řízení v případu havárie MH17 se bude konat v Nizozemsku a začne dne 9. března 2020.


    Podle Šulgina ruské velvyslanectví v Nizozemsku neobdrželo žádost o vydání podezřelých v účasti na havárii daného letadla.


    „Takovou žádost jsme od Holanďanů nedostali a je nepravděpodobné, že ji obdržíme. Jsou si dobře vědomi našich právních předpisů v této věc, a proto není pravděpodobné, že by kontaktovali naše velvyslanectví,“ řekl diplomat.



    Zároveň nevyloučil, že by nizozemská strana mohla podniknout nějaké kroky pomoci svého velvyslanectví v Moskvě.

    Ruské ministerstvo zahraniční okomentovalo nová prohlášení mezinárodního vyšetřování a znovu označilo obvinění Ruska za neopodstatněné. Rovněž popřelo prohlášení o tom, že Moskva odmítá spolupracovat. Dodali, že Rusko bude nadále napomáhat vyšetřování, aby byla zjištěna pravda o katastrofě a aby byli skuteční viníci potrestáni.


    „Žijeme v právním státě a na rozdíl od našich nizozemských a australských přátel věříme, že pouze soud může uznat někoho vinným. Měl by být nezávislým a nepředpojatým, brát v úvahu všechny okolnosti a verze, a nejen ty podstrkované obžalobou,“ řekl velvyslanec. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑