• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Foreign Policy: USA svými F-35 vhání země do závislosti

    17-7-2019 Sputnik CZ 37 400 slov zprávy
     

    Globální ekonomický a bezpečnostní projekt, který stojí více než miliardu dolarů a měl by svým účastníkům přinést velké ekonomické výhody, ale dostat se z něj je ještě těžší a dražší - novináři Foreign Policy se domnívají, že čínská Nová Hedvábná stezka by mohla být jednoho dne právě taková. USA však mají program, v jehož rámci dodávají spojencům stíhačky F-35, a podle slov autorů článku se už stal právě takovým.


    Je to názorně vidět na příkladu situace vzniklé mezi Tureckem a USA. Ankara dostala první zásilky S-400, které podle slov Washingtonu nejsou slučitelné s F-35. Proto USA už přestaly trénovat turecké piloty a Kongres vyhrožuje, že zcela vyloučí Turecko z programu. Teoreticky mohou proti Turecku vyhlásit sankce od zamítnutí vydávání víz až po zamezení přístupu k americkým finančním trhům.


    Stíhačky F-35 jsou přitom kritizovány za vysokou cenu, nedostatky a dlouhou čekací lhůtu. Ale zdaleka ne každá země je schopná vytvořit svou stíhačku. Moderní letadla se skládají z tisíců součástek a k jejich výrobě jsou potřeba technologie. Kromě toho k takové stíhačce, jako je F-35, je nutné kupovat součástky ve velkém množství. Pokud tedy má nějaká země tyto stíhačky, je pro ni nevýhodné přecházet na jiné.



    Čína je kritizována za to, že tvrdě využívá dluhů ostatních zemí: například si vzala k dlouhodobému pronájmu přístav na Srí Lance. Ale podle slov autorů článku USA jdou ještě dál. Země se stávají na nich závislými a Washington toho využívá. Například v roce 2005 znemožnily Izraeli přístup k programu kvůli tomu, že prodával komponenty dronů Číně. Izrael na to odpověděl tím, že rychle pozastavil transakci.


    Turecko je ještě více závislé na F-35, protože ono samo dodává součástky k nim. V případě vyloučení z programu utrpí proto velké ztráty. Zatímco Pentagon bude potřebovat k hledání nového dodavatele několik měsíců, Turecko nedokáže tak rychle přizpůsobit své linky. Ztráty mohou dosáhnout 12 miliard dolarů, což odpovídá osmiletému rozpočtu celého leteckého a kosmického sektoru Turecka. Erdoganovi proto přijde draho, pokud přejde přes cestu Spojeným státům, upozorňuje autor článku.   


    Nová Hedvábná stezka Číny naopak pokrývá více zemského povrchu, účastní se jí více států a organizace se staví jako zdroj bohatství pro země světa. Program F-35 však dává prestiž, přístup k technologiím a subdodávkám, jakož i spojení se Spojenými státy. Země tedy zvažují přínosy a pravděpodobnou závislost - včetně rozhodování o tom, na kom jsou ochotny být závislé.


    Možná, že Nová Hedvábná stezka v budoucnu zvítězí, ale v současné realitě je ve výhodě verze USA,“ píše Foreign Policy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑