Získat nahrávku žraloka šedého (Hexanchus griseus) je pro vědce důvodem k oslavě, žije totiž v hloubce více než 2 500 metrů a do mělčích vod se vydává obvykle jen během noci, aby se nakrmil. V minulosti se několik exemplářů podařilo vynést z hlubin na povrch, kde je vědci označili a opět vypustili do moře. Život v hlubinách je totiž stále záhadou a každá možnost na jeho přezkoumání je vítaná.
Vynášení žraloků do mělkých vod nebo na povrch však není zrovna nejlepší a nejúčinnější metodou. Prudká změna totiž může způsobit dezorientaci a následně získané informace nemusí reprezentovat běžné chování zvířete. Vědci se proto rozhodli, že se sami za žralokem vydají a označí ho přímo v jeho přirozeném prostředí. Na tento úkol se zavázala skupinka mořských biologů z floridské univerzity spolu s výzkumníky z OceanX.
Čím je žralok šedý tak výjimečný? Žraloci žijící blíže k hladině oceánů jsou vyvinutější, například mají jen mají pět žaber, zatímco žraloci šedí jich mají šest.
Jde o pozůstatek z jurských dob, tedy z dob, kdy se vyvinuly první předchůdci dnešních žraloků. Vzhledem k tomu, že žralok šedý se od svých předchůdců liší jen minimálně, dalo by se říci, že jde o žijícího dinosaura.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Příspěvek sdílený OceanX (@oceanx),
Žraloci šedé dorůstají délky až 8 metrů, mají široká těla a zářivě nazelenalé oči. Nejčastěji se vyskytují v mírných nebo tropických pásmech a dožít se mohou až 80 let. Podobně jako jiné druhy žraloků, i žralok šedý se díky ostrým zubům živí lovem živé kořisti nebo požíráním mrtvol vznášejících se ke dnu.
Ve svém příspěvku se vědci OceanX vyjádřili, že na žraloci šedé narazili hned v první noc, kdy se vydali pod hladinu. Označit žraloka však nebylo tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, zařízení se totiž na kůži samice nepřichytilo, ale odrazilo se od ní.
Sledovací zařízení se podařilo upevnit až třetí den, a to na tělo samce. Vědci tak získali nejen zdroj cenných informací, ale i záběry žraloků, jaké se jen tak nevidí. Kromě toho se podařilo ověřit, že živočichové je možné označit i v jejich přirozeném prostředí.
Zdroj: sciencealert.com