• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Azylová centra a charterové lety: Itálie připravila plán, jak se vypořádat s migrační krizí

    14-7-2019 Sputnik CZ 71 503 slov zprávy
     

    Na pondělním zasedání Rady ministrů zahraničí v Bruselu hodlá šéf italské diplomacie Enzo Moavero Milanesi svým kolegům představit mechanismus, který by měl efektivně vyřešit problém příchodu nelegálních migrantů.


    Podle daného mechanismu mají mimo země EU vzniknout migrační centra, v nichž budou lidé podávat žádosti o azyl. Evropská unie má rovněž zřídit charterové lety, kterými budou do Evropy létat ti, jejichž žádosti bylo vyhověno. Díky tomu se migranti nedostanou do rukou převaděčů a vyhnou se nebezpečné cestě přes Středozemní moře.


    „Ti, kteří mají právo na azyl, musí mít možnost cestovat v důstojných podmínkách, a nikoliv v rukou zločinců,“ řekl Milanesi v rozhovoru pro list Corriere della Sera.



    Milanesi se vyslovil i pro novou společnou evropskou námořní operaci, která by měla kontrolovat migraci přes Středozemní moře, avšak za podmínky, že ti, kteří budou zachráněni, nebudou přepraveni do Itálie, kterou tvrdě zasáhla migrační krize.


    „Migranti nechtějí do Itálie, Řecka nebo na Maltu,“ uvedl Milanesi. „Chtějí do Evropy, proto musíme nalézt řešení uvnitř evropského rámce,“ poznamenal.


    Podle plánu by uprchlíci měli být přerozdělováni v EU na základě objektivních a jasných kritérií. Tento mechanismus však bude fungovat pouze v případě, že se do něj zapojí dostatečné množství členských států EU.



    Dále zdůraznil potřebu investic do zemí, odkud migranti pocházejí, a to i za využití eurobondů.


    Řím dlouhodobě kritizoval EU za neschopnost nalézt účinné řešení přílivu migrantů a ministr vnitra Matteo Salvini z pravicové strany Liga zakázal lodím s migranty na palubě vplouvat do italských přístavů.


    Německý návrh


    V sobotu německý ministr zahraničí Heiko Maas v rozhovoru pro mediální skupinu Redaktionsnetzwerk Deutschland vyzval země Evropské unie, aby spojily své síly a vytvořily funkční systém přerozdělování žadatelů o azyl. Podle něj je nutné, aby po neúspěchu se zavedením povinných kvót země EU dobrovolně zřídily závazný mechanismus, pomocí něhož by si mezi sebou rozdělovaly migranty, kteří dorazí do Evropy mořskou cestou.


    Maas zdůraznil, že se Německo hodlá postavit do čela této iniciativy a zaručit, že přijme pevně stanovený podíl migrantů, kteří byli zachráněni na moři. Šéf německé diplomacie zdůraznil, že spory o uprchlické kvóty nesmí bránit dohodě, která má zachránit migranty před utonutím ve Středozemním moři.



    Proti tomuto návrhu se však již vyslovil bývalý šéf rakouské vlády Sebastian Kurz, který bude v zářijových volbách usilovat o návrat do kancléřského křesla. Podle něj snaha o relokaci migrantů napříč Evropou ztroskotala, a proto je nutné vynaložit úsilí pro likvidaci převaděčských organizací a zdrojů jejich financování, vrátit zachráněné lidi zpět do jejich země původu nebo tranzitních zemí a podpořit hospodářský rozvoj Afriky.


    Počet migrantů může vzrůst


    Podle dat UNHCR se od začátku roku přes moře do EU dostalo téměř 30 tisíc lidí. Většina z nich směřovala do Itálie, Řecka, Španělska, na Kypr a Maltu. Za tuto dobu se utopilo 667 lidí. Pokud evropské země nenasadí více záchranných lodí, budeme tu mít moře krve, varovala mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Carlotta Samiová.


    Samiová upozornila, že se Libyi chystají opustit tisíce lidí. Příčinou má být eskalace občanské války, ale také povodně, které byly způsobeny silnými dešti.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑