• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Blokáda musí skončit: Německo chce vytvořit koalici ochotných, která by si rozdělovala migranty

    13-7-2019 Sputnik CZ 68 496 slov zprávy
     

    V rozhovoru pro mediální skupinu Redaktionsnetzwerk Deutschland Maas vyzval dané vlády, aby po neúspěchu se zavedením povinných kvót dobrovolně vytvořily závazný mechanismus, pomocí kterého by si mezi sebou rozdělovaly migranty, kteří dorazí do Evropy mořskou cestou.


    „Musíme stát v čele těchto snah spolu s dalšími členskými zeměmi EU, které jsou ochotny přijmout uprchlíky,“ uvedl sociálnědemokratický ministr.



    Podle něj je Berlín připravený vnést do této iniciativy podstatný vklad a zaručit, že přijme pevně stanovený podíl migrantů, kteří byli zachráněni na moři. Pokud se další země rozhodnou do iniciativy zapojit, budou vítány.

    Maas zdůraznil, že spory o uprchlické kvóty nesmí bránit dohodě, která má zachránit migranty před utonutím ve Středozemním moři.


    Příští čtvrtek se v Helsinkách mají setkat ministři vnitra a spravedlnosti EU, kteří budou diskutovat o opatřeních, jak zachránit migranty, kteří se pokouší dostat přes Středozemní moře. Maas od zasedání očekává rozhodné kroky.


    „Blokáda musí konečně skončit,“ poznamenal šéf německé diplomacie. Tím nejspíše myslel politiku Itálie, ve které ministr vnitra a předseda nacionalistické strany Liga Matteo Salvini uzavřel přístavy pro lodě převážející uprchlíky.



    Kurz je proti



    Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se však proti Maasově návrhu v sobotu ohradil. Předseda Rakouské lidové strany, který bude v zářijových volbách usilovat o návrat do kancléřského křesla, uvedl, že v minulosti snaha o „relokaci migrantů napříč Evropou ztroskotala“.

    Podle něj je nutné zlikvidovat převaděčské organizace a zdroje jejich financování, vrátit zachráněné lidi zpět do jejich země původu nebo tranzitních zemí a podpořit hospodářský rozvoj Afriky.


    Proti migračním kvótám v minulosti vystupovaly i Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko, jež jsou zeměmi Visegrádské skupiny. Začátkem ledna 2018 podala Evropská komise žalobu na Českou republiku, Polsko a Maďarsko kvůli nepřijímání předepsaného počtu imigrantů.



    Mladá kapitánka proti Salvinimu


    Prohlášení německého ministra zahraničí přišlo několik týdnů poté, co 31letá německá kapitánka prolomila italskou blokádu a se svou lodí Sea-Watch 3, se 40 zachráněnými uprchlíky na palubě, vplula do přístavu italského ostrova Lampedusa.


    Kapitánku Carol Racketeovou vyšetřují italské úřady za možné napomáhání nelegální migraci. Dotyčná se však chystá zažalovat Salviniho za to, že ji označil za pirátku.


    Minulý týden byla Racketeová propuštěna z domácího vězení, neboť soud rozhodl, že neporušila zákon, i když nedbala na zákaz úřadů a vplula do přístavu. Podle soudu totiž vykonávala svou povinnost chránit lidské životy.


    „Můj život byl lehký, mohla jsem studovat na třech univerzitách, jsem bílá, Němka, narodila jsem se v bohaté zemi a se správným pasem. Mou povinností je jim (migrantům, pozn. red.) pomoci,“ odůvodnila své počínání Racketeová.



    Moře krve


    Začátkem června mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Carlotta Samiová upozornila, že se Libyi chystají opustit tisíce lidí. Příčinou má být eskalace občanské války, ale také povodně, které byly způsobeny silnými dešti.


    Podle dat UNHCR se od začátku roku přes moře do EU dostalo téměř 30 tisíc lidí. Většina z nich směřovala do Itálie, Řecka, Španělska, na Kypr a Maltu. Za tuto dobu se utopilo 667 lidí. Pokud evropské země nenasadí více záchranných lodí, budeme tu mít moře krve, varovala Samiová.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑