• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Přejeme si přátelské vztahy, ne konfrontaci.“ Matečná reagovala na vyjádření Čaputové vůči Číně

    12-7-2019 Sputnik CZ 56 349 slov zprávy
     

    „Vyvinuli jsme mimořádné úsilí, aby Slovenská republika mohla vyvážet mléčné výrobky do Číny. Byla bych nerada, kdyby kterýkoliv ústavní činitel svými výroky ohrozil tuto slibně se rozvíjející spolupráci, naši obchodní výměnu s Čínou a ohrožoval tak pracovní místa na Slovensku. Úkolem představitelů státu je otevírat slovenským podnikatelům dveře do zahraničí, ne zavírat," uvedla Matečná.



    Podle slovenského rezortu zemědělství dohoda o dodávkách mléčných výrobků do Číny je jedním z nejdůležitějších úspěchů zahraniční politiky země, který může vést k celé řadě pozitivních změn. Jde o zlepšení živočišné výroby, zvýšení stavů dojnic, investice do nejmodernějších agrotechnologií a vytvoření nových pracovních míst na Slovensku.

    Čína je ministerstvem považovaná za klíčového mezinárodního aktéra a důležitého obchodního partnera, s nímž spolupráce pokračuje i v oblasti obchodování s automobily, strojírenskými produkty či elektronikou.


    „Slovenská vláda si přeje s Čínou přátelské vztahy, ne konfrontaci,“ sdělila Matečná.


    Na vyjádření slovenské ministryně zemědělství zareagovala kancelář Čaputové, kde uvedli, že prezidentce záleží na dobrých a konstruktivních vztazích.


    „Postoj paní prezidentky je v souladu s politikou EU a ministerstva zahraničních věcí, což konstatovalo samotné ministerstvo, které zároveň potvrdilo, že tímto postojem dobré vztahy Slovenska a Číny nejsou ohrožené,“ dodali.



    Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na středečním setkání s ministrem zahraničních věcí Čínské lidové republiky Wang I vyjádřila obavy ze zhoršující se situace v oblasti ochrany lidských práv v Číně. Dříve o svém stanovisku informovala na Facebooku.



    V komentáři, který následoval o den později, mluvčí čínského resortu diplomacie Keng Šuang uvedl, že během setkání se mluvilo o „obrovském pokroku“, co se týče politiky v oblasti lidských práv, etnických menšin a náboženství.

    Podle odhadů OSN se v internačních táborech v Číně v současnosti nachází přibližně milion Ujgurů a příslušníků dalších turkotatarských menšin. Osoby, které tyto tábory zažily, vydávají svědectví o mučení, podvýživě a bití vězňů.


    Čína podobná obvinění odmítá a tvrdí, že jde o střediska odborného vzdělávání, kam jsou muslimští Ujguři posíláni na politickou a pracovní převýchovu. Jejich internací chce Peking, jak tvrdí, bojovat proti šíření extremistické ideologie, terorismu a separatismu. Ujguři jsou velké turkotatarské, převážně muslimské etnikum žijící v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑