• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Brambory byly jídlo chudých, ale dnes jsou dražší než banány!“ Za ztrátu potravinové soběstačnosti může EU, tvrdí Fiala

    6-7-2019 Sputnik CZ 50 422 slov zprávy
     

    Důvodem pro rozhněvaný komentář Radima Fialy jsou údaje Českého statistického úřadu, podle kterých roste počet zahrádkářských kolonií. Jednou z příčin pro pěstování plodin pro vlastní potřeby je strmý růst cen brambor a zeleniny.


    „Evropská unie a nekompetentní polistopadové vlády bohužel zničily české zemědělství, a tak lidem mnohdy nic jiného nezbývá a pěstují si zeleninu sami, než aby dávali nesmyslné částky za předraženou a nekvalitní zeleninu z ciziny,“ napsal Fiala.



    Upozorňuje, že ceny cibule meziročně v květnu stouply téměř o 189 % z 13,08 koruny na průměrných 37,77 koruny za kilogram. Od roku 2018 se pak běžná cena cibule téměř ztrojnásobila. Brambory oproti loňskému roku podražily o 88,4 %.


    „Brambory byly jídlo chudých, ale dnes jsou dražší než banány!“ rozhořčuje se Fiala. „Česká republika dováží vepřové i kuřecí maso, ale i vejce a další zemědělské produkty. Soběstačnost země ve výrobě vepřového masa se pohybuje mezi 36 až 38 procenty, u drůbežího je to 55 procent, u vajíček 60 procent a u mléka kolem 85 procent, přitom před naším vstupem do EU jsme byli zemědělsky soběstační!“ pokračuje.


    Dále Fiala upozorňuje, že v Česku mizí orná půda. Dnes je jí o 281 tisíc hektarů méně než před třiceti lety. Naopak zahradních ploch neustále přibývá.


    „Evropská unie zničila české zemědělství. Za současné nekvalitní potraviny, které zde konzumujeme, můžeme poděkovat Bruselu! Čeští zemědělci totiž nebyli schopni konkurovat zemědělcům z EU, když ti dostávali mnohem větší dotace,“ upozorňuje Fiala na systém zemědělských dotací v EU.


    Řešením podle něj spočívá v podpoře infrastruktury českého venkova a českých zemědělců spolu s ochranou klíčových komodit.



    Sucho ničí úrodu


    Za zvyšováním cen klíčových potravin podle odborníků může i loňské sucho. To nezasáhlo pouze Českou republiku, ale i celou Evropu. Například zásoby cibule jsou v celé Evropě velmi nízké, a musí se proto dovážet z Egypta nebo například z Nového Zélandu.



    Na druhou stanu podle posledních údajů Českého statistického úřadu v Česku se očekává větší sklizeň obilovin. V porovnání s loňskou sklizní je předpokládaná úroda základních obilovin o 550 tis. tun vyšší (přírůst 8,5 %) a dosáhne 7 019 tisíců tun.


    „Zemědělci po loňských zkušenostech se suchem vsadili na osev ozimů. Neriskovali, aby dopady nebyly drastické. I když bylo na začátku roku extrémní sucho, v květnu zapršelo, což obilí prospělo. Díky tomu se očekává vyšší úroda obilí,“ komentuje aktuální výsledky Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ.


    Na internetovém obchodě rohlík.cz kilogram konzumních brambor stojí 29,90 Kč, zatímco banány 32,90 korun (bez slevy). Na portálu košík.cz si lze kilo raných brambor pořídit za 25,90 Kč.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑