• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kam s neschopnou ministerkou? Na čelo Európskej komisie

    6-7-2019 Zem & Vek 88 1261 slov zprávy
     

    Tu v Európskom parlamente bije srdce európskej demokracie. „Hier im Europäischen Parlament schlägt das Herz der europäischen Demokratie“. Pri počúvaní floskulí ako táto začínajú radovému poslancovi Európskeho parlamentu klesať viečka, spomaľuje sa mu pulz a upadá do polospánku. Dá sa pri tom snívať, rýchlejšie uteká čas a televízny divák nič nepozná. Trochu inak tomu bolo včera – 3. júla – v Európskom parlamente. Zišla sa v ňom novozvolená várka europoslancov a mnohí zelenáči si zhruba 20-minútový prejav dezignovanej predsedkyne Európskej komisie vypočuli v bdelom stave celý.




    Ursula von der Leyenová


    Foto: Jean-Francois Badias/AP (Jean-Francois Badias /dpa)


    https://www.weser-kurier.de/cms_media/module_img/5763/2881517_1_articlefancybox_Sichtlich_erfreut_Ursula_von_der_Leyen_Kandidatin_fuer_das_Amt_der_EU-Kommissionspraesidentin._Foto_Jean-Francois_Badias_AP.jpg



    Imidž a póza


    Rečníčka s takýmto odzbrojujúcim úsmevom ich očividne presvedčila. Dokonca si vraj naklonila na svoju i poslaneckú frakciu Ľudovcov, ktorá dlhé mesiace favorizovala kandidatúru svojho bossa – a tiež Nemca – Manfreda Webera. Nemeckú verejnosť o tom ubezpečujú titulky korporátnych médií takých zvučných mien ako Die Welt: „Svojím posolstvom získala von der Leyenová sympatie frakcie“ („Mit einer Botschaft gewinnt von der Leyen die Sympathie der Fraktion„). Dodajme, že najväčšej poslaneckej skupiny v 751-člennom legislatívnom orgáne, a to chatrnom orgáne, ktorému chýba to najzákladnejšie: legislatívna iniciatíva. Neprináša a nepredkladá (až na okrajové výnimky) k hlasovaniu vlastné návrhy zákonov. Toto privilégium prináleží Európskej komisii.


    Dokým jej toto nadprávo nebude odobrané, budú môcť krajiny s tzv. riadenou demokraciou – obzvlášť Čína, Turecko a arabské krajiny – pripomínať samoľúbym mentorom z EÚ, aby si najprv pozametali pred vlastným prahom, kým začnú kázať iným o demokracii.


    Do chválospevov na dezignovanú najmocnejšiu eurokratku sa pustili aj tlačové agentúry. „Mám v úmysle veľa počúvať, aby som v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov vytvorila pre Európu a komisiu na nasledujúcich päť rokov… víziu, ktorá bude založená na intenzívnej spolupráci medzi európskym parlamentom, Európskou komisiou a Európskou radou„, citovala ju tlačová kancelária TASR.


    Z výroku vyplýva, že 60-ročná aristokratka si víziu ešte len BUDE vytvárať a dáva si na to dva týždne. Už 15. júla majú totiž poslanci Európskeho parlamentu rozhodnúť, či odhlasujú, aby sa stala šéfkou exekutívy.


    Jej rýchlokvasené dvojtýždňové vízie nebudú vôbec smerodajné. Európska rada ju schválila ako nominantku na post predsedníčky Európskej komisie na svojom summite 2. júla bez toho, aby tam vtedy musela predkladať vôbec nejakú víziu. Bolo to rozhodnutie na úrovni geopolitiky transatlantického Západu.


    Predurčená na veľké veci


    Nemecká šľachtičná je v tejto hre iba bábkou zo stajne koní a kobýl šľachtených na takéto úlohy od útleho detstva. Narodila sa a vyrastala v Bruseli, kde už v roku 1958 slúžil jej otec Ernst Albrecht. Keď sa osvedčil v aparáte Európskej komisie ako úslužný eurokrat, vrátil sa aj s rodinou do (vtedajšieho západného) Nemecka, aby onedlho obsadil kreslo predsedu krajinskej vlády Dolného Saska. Posedel si v ňom od januára 1976 do Júna 1990.


    Pohľadnej modrookej Ursule sa dostalo ako príslušníčke europolitickej dynastie prvotriedneho a patričného vzdelania. Začalo to elitnou Základnou školou (Europäische Schule) v Bruseli, po čase pokračovalo na London School Of Economics a transatlanticky indoktrinačne-politicky sa zavŕšilo na Graduate School of Business na Stanfordskej univerzite v Kalifornii. Vyškolená dáma s modrou krvou sa tam potom zdržiavala ešte niekoľko rokov s manželom. Po návrate do Nemecka mala otvorenú cestu k strmému politickému vzostupu v Kresťanskodemokratickej únii CDU. Najprv na krajinskej úrovni Dolného Saska ako ministerka pre sociálne záležitosti, ženy, rodinu a zdravotníctva a potom vyššie a širšie cez členstvo v Spolkovom prezídiu CDU. Na špičku mocenskej pyramídy stúpala po boku Angely Merkelovej. Sedí v jej kabinetoch od úvodného roku 2005 dodnes. Viedla v ňom postupne tri rezorty: ministerstvo pre rodinu, Seniorov, ženy a mládež, ministerstvo práce a sociálnych vecí, až napokon ju „Železná Angela“ nechala od decembra 2013 riadiť ministerstvo obrany.




    Výrez z chronologickej infografiky životopisu Ursuly Von der Leyenovej


    Zdroj: jej webová stránka https://www.ursula-von-der-leyen.de/chronologie.html



    Skúsme si tipnúť, aké mala zdanlivo všestranná príslušníčka rodu Albrechtovcov vízie pre jednotlivé rezorty, ktoré viedla. Vlastné, skutočne svoje vlastné, pre ministerstvo obrany – mierne povedané – v podstate žiadne. Nemecké ozbrojené sily sú od skončenia 2. svetovej vojny podriadené Pentagónu a doktorka von der Leyenová je gynekologička. Tamojšia generalita by sa vskutku počudovala, keby sa im pani doktorka chcela miešať do remesla.


    Niet divu, že vysokými kruhmi protežovaná nemecká patricijka robila ozbrojeným silám Spolkovej republiky medvediu službu. Nie je to bohapusté ohováranie, ale úsudok, ktorý 2. júla predniesol na plné ústa bývalý predseda nemeckých sociálnych demokratov i Európskeho parlamentu (2012-2017) Martin Schulz: „Ursula von der Leyenová je najslabšou ministerkou vo vláde Spolkovej republiky. Takýto výkon ale zjavne stačí na to, aby sa stala šéfkou Európskej komisie„, posťažoval si v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel. 63-ročný eurokrat si odkrútil Európskom parlamente celkove 24 služobných rokov (1994-2017) a svoj názor môže podložiť výsledkami prieskumu verejnej mienky. Bystrý a pôvodným povolaním kníhviazač sa opiera o údaje pravidelných prieskumov preferencií politických strán, vlády a jej ministrov, ako ich publikuje portál Spiegel Online v rubrike SPON-Regierungsmonitor.


    Slabá, ale naša


    V tých predposledných považovali respondenti za ministerku s najslabším výkonom práve Ursulu von der Leyen. V tých najnovších, odrážajúcich stav k 3. júlu, už nie je posledná, najhoršia a najslabšia, ale predposledná a druhá najhoršia. Postaral sa o nechtiac minister dopravy a digitalizácie Andreas Scheuer strmým zošupom na dno v dôsledku stroskotaného plánu na zavedenie diaľničného mýta. S výkonom Ursuly von der Leyenovej a jej ministerstva obrany je pri štatistickej odchýlke 2,5% veľmi nespokojných 59% a dosť nespokojných 19% opýtaných. Nakoľko Nemecko nemá vzhľadom na svoju agresívnu minulosť žiadneho skutočného vojenského spojenca u susedných národov, diletantizmus urodzenej pani ministerky väčšinou v tichosti vítajú.




    Infografika: Žalostný stav preferencií ministerky von der Leyenovej a jej rezortu obrany


    Zdroj: Spiegel Online: https://www.spiegel.de/politik/deutschland/ursula-von-der-leyen-ist-vorletzte-im-spon-regierungsmonitor-a-1275521.html



    Nesťažuje sa ani smotánka transatlantického mocenského okruhu. Naopak, pani ministerka býva častou účastníčkou na výročných zasadaniach Bilderbergského klubu (2015, 2016, 2018, 2019), Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (kde je členkou Poradného výboru) a ďalších grémií transnacionálnym dosahom. Bude im vyhovovať, keď sa postaví na čelo Európskej komisie? Nepochybne.


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.








    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑