• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Porušuje Danko jednotnost zahraniční politiky Slovenska a EU? Lajčák sdělil svůj názor

    3-7-2019 Sputnik CZ 46 544 slov zprávy
     

    Novináři se na Lajčáka obrátili, aby vysvětlil, proč předseda Národní rady SR zve na návštěvy do země ruské politiky, kteří jsou zařazeni do sankčních seznamů Evropské unie, a ohledně protiruských sankcí se vyjadřuje v rozporu s oficiální pozicí Slovenska.


    „Vy mě pořád nutíte do konfrontace s předsedou Národní rady SR. Já už jsem unavený. Jsem ministr zahraničních věcí, ne ministr pro vysvětlování výroků pana Danka,“ odpověděl Lajčák.


    Dodal, že nepovažuje Dankovy návštěvy do Ruské federace za problém, ten podle něj je v tom, že předseda Národní rady SR občas nedodržuje jednotnou linii zahraniční politiky Slovenska a EU. Lajčák však dodal, že pro zahraniční partnery Slovenska je mnohem důležitější pozice vlády země, která se drží proevropské a prozápadní politiky. 



    Návštěva Danka do Ruska


    Předseda Národní rady SR Andrej Danko podporuje maximální rozvoj a posílení vztahů Slovenska s Ruskem, a proto je častým návštěvníkem země.


    V neděli Danko odletěl na další pracovní cestu do Ruské federace, kde se během mezinárodního fóra Rozvoj parlamentarismu kriticky vyjádřil k protiruským sankcím a litoval toho, že Slovensko plně nevyužívá potenciál spolupráce s Ruskem. Uvedl, že na Slovensku v posledních letech začínají chápat, že západní sankce proti Moskvě nedávají smysl a vyjádřil naději, že v budoucnu budou zrušeny.


    Politik také pozval delegaci Rady federace RF (pozn. horní komora ruského parlamentu) na oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání.


    „Děkujeme za toto pozvání. Potvrzujeme, že delegace Rady federace se zúčastní těchto oslav,“ řekla předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková během schůzky s Dankem.


    Matvijenková rovněž dodala, že předseda Národní rady SR dělá hodně pro posílení rusko-slovenských vztahů. A dodala, že Danko je velkým vlastencem, který chápe důležitost rozvoje spolupráce mezi oběma zeměmi.



    Deklarace o proevrospké a proatlantické politice SR


    27. července Andrej Danko spolu s nedávno zvolenou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérem Petrem Pelligrinim podepsali společnou deklaraci, ve které potvrdili proevropskou a proatlantickou orientaci Slovenska.


    „Vnímám v naší společnosti nejistotu z toho, že se v posledních letech v naší zahraniční politice vytratil konsensus a jednota. Považuji za klíčové, aby naše zahraniční politika na úrovni nejvyšších ústavních činitelů byla jednotná,“ uvedla v této souvislosti Čaputová.


    Andrej Danko také uvedl, že za nejlepší místo pro Slovenskou republiku považuje EU a za nejlepší alternativu z hlediska bezpečnosti NATO. Dodal však, že svět má čtyři světové strany, když komentoval své návštěvy Ruska.



    Co na protiruské sankce Pellegrini?


    Slovenský premiér Peter Pellegrini se také nedávno vyjadřoval ohledně protiruských sankcí. Během svého projevu na hlavním panelu Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu 2019 v červnu uvedl, že protiruské sankce nikomu nepomáhají.


    „Existuje pozice Evropské unie. Slovensko je členem unie a podporuje její politiku, ale existuje i postoj Slovenské republiky a upřímně řečeno, nevěříme, že sankce někomu pomáhají: ani Evropské unii, ani Ruské federaci. Slovensko vždy dává přednost dialogu, ne sankcím,“ zdůraznil Pellegrini.


    Vztahy Ruska se západními státy se zhoršily kvůli situaci na Ukrajině a kolem Krymu, který se znovu připojil k Rusku po referendu na poloostrově. Západ tehdy obvinil Rusko ze zásahu a zavedl proti němu sankce. Moskva podnikla odvetná opatření, zahájila nahrazení importu a nejednou prohlásila, že je kontraproduktivní mluvit s ní jazykem sankcí. Rusko také nejednou prohlásilo, že není stranou konfliktu na Ukrajině a subjektem minských dohod o urovnání situace. V poslední době znějí v zemích EU stále hlasitěji názory ohledně nutnosti zrušení protiruských sankcí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑