• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Západná Afrika sa stáva novým ohniskom pirátstva

    3-7-2019 Zem & Vek 86 511 slov zprávy
     

    Keďže naďalej rastú obavy v dôsledku hroziaceho konfliktu medzi USA a Iránom, Hormuzský prieliv sa rýchlo stal jednou z najnebezpečnejších oblastí na svete pre komerčnú lodnú dopravu. Pred dvoma týždňami boli údajne dva tankery napadnuté Revolučnými gardami, kým armáda zostrelila sofistikovaný špionážny americký dron. Ale kým napätie v hormuzskej oblasti stúpa, správy o rozsiahlej hrozbe pre lodnú dopravu v inej časti sveta sú takmer nepovšimnuté.


    Výročná správa o stave námorného pirátstva poukazuje na únosy, rukojemnícke drámy, lúpeže a pokusy o nástup na palubu na otvorenom mori. Počet incidentov vo východnej Afrike a najmä v Somálsku, ktoré bolo vysokým výskytom pirátskych útokov notoricky známe, zaznamenáva kontinuálny pokles. Klesol najmä vďaka efektívnym medzinárodným námorným operáciám (z 54 v roku 2017 na iba 9 v minulom roku). Melacký prieliv je ďalšou zónou so zlou povesťou kvôli pirátom, ale i tu je istý pokrok. V roku 2015 zažila Ázia 199 útokov, v minulom roku ich bolo už len 98.


    Znižujúci sa trend v týchto regiónoch „pomohol“ Západnej Afrike stať sa prominentným ohniskom pirátstva na svete. V roku 2015 sa tu uskutočnilo 54 incidentov, o rok 95, potom 97 a nakoniec 112 v roku 2018. Okrem klesajúceho počtu útokov v iných častiach sveta existuje niekoľko príčin nárastu práve v západnej Afrike, vrátane chudoby, politickej nestability, prítomnosti islamských skupín, nedostatku presadzovania práva a atraktívnosti pirátskych cieľov. Najviac incidentov hlási Nigéria v dôsledku zvýšenia „ropného pirátstva“.


    Pramene:


    [1] State Of Piracy 2018 – Assessing the Human Cost (Maritime Terrorism, Piracy); autor: Lydelle Joubert; One Earth Future (OEF), 17.6.2019


    [2] West Africa Is Becoming The World’s New Piracy Hotspot; autor: Niall McCarthy; Statista, 24.6.2019


    [3] The Gulf of Guinea is now the world’s worst piracy hotspot; The Economist, 29.6.2019


    [4] Pirate attacks continue in West Africa; Defence Web, 15.5.2019



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.








    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑