• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Číňané informují o tom, jak Rusové pozměnili americké plány v souvislosti s Íránem

    2-7-2019 AC24 155 486 slov zprávy
     

    Čínski odborníci tvrdia, že Američania začali na americkú leteckú základňu Al Udeid v Katare premiestňovať prvé stíhačky 5. generácie F-22 (5x F-22). Američania rátajú s F-22 ako s útočným lietadlom, ktoré by malo byť nasadené v prvej vlne prípadných útokov v Iráne a cieľom útokov týchto lietadiel by mali byť systémy iránskej PVO na úrovni S-300 a S-350. Takisto sa objavili informácie, podľa ktorých môžu Američania v najbližšej dobe začať s premiestňovaním F-35 do Perzského zálivu.

    Stíhačky F-22 patria k najlepším stíhačkám vo svete, Američania ich majú už dlhšiu dobu vo svojej výzbroji. Napätie v iránsko-amerických vzťahoch rastie po tom, ako Iránci zostrelili americký dron RQ-4 Global Hawk krátko po tom, ako americký dron narušil iránsky vzdušný priestor.

    Iránci majú k dispozícii vlastný systém PVO, ktorý je približne na úrovni S-350, o jeho bojových parametroch však majú odborníci veľmi málo relevantných informácii. Predpokladajú však, že iránsky systém  PVO na úrovni S-350 by nedokázal úspešne ubrániť územie Iránu pred útokmi amerických F-22 a F-35, aj keď by Američanom spôsobil vyššie straty.

    Americké plány však vážne narušili Rusi. Pokiaľ vo Venezuele stačilo približne 100 ruských vojenských odborníkov v čele s generálom Tonkoškurovom a pokus Američanmi riadeného samozvanca Guaida o prevrat vo Venezuele totálne zlyhal, tak v Iráne prikročilo Rusko k oveľa tvrdším opatreniam. Po prílete prvých  5x F-22 Rusi otvorene uviedli, že sú ochotní predať okamžite Iránu svoje batérie S-400, čo značne schladilo americký zápal. Rusi s určitosťou stihnú dodať skôr Iránu systémy S-400, ako Američania sústredia v Perzskom zálive dostatočný počet útočných lietadiel F-22 a F-35.

    Američania musia presunúť desiatky kusov bojových strojov, celý personál,  americká akcia presunu niekoľko desiatok F-22 a F-35 do krajín Perzského zálivu je logisticky, časovo a finančne náročnejšia, ako prevoz niekoľkých batérii S-400 z Ruska do Iránu. Okrem toho F-35 sa nenachádzajú na palubách lietadlových lodí, aby boli americké bojové lode v bezpečí, museli by operovať s Indického oceánu, aby sa nestali terčmi iránskych protilodných rakiet. Americké stroje z lietadlových lodí by tak však mali značne obmedzený čas na vedenie bojových operácii v iránskom vzdušnom priestore. Okrem toho všetky americké letiská v krajinách Perzského zálivu by sa stali terčmi útokov iránskych rakiet, po tom Američania určite netúžia.

    Číňania teda tvrdia, že Rusi svojou ponukou poskytnúť S-400 Iránu výrazne stlmili americké útočné aktivity a narušili americké agresívne plány.

    Ruské systémy S-400 čínski experti považujú za najlepší systém PVO vo svete, o ruskom systéme S-500, ktorý Rusi zavádzajú do výroby v Rusku a dosiaľ sa ho nechystajú predávať za hranice, chýba dostatok relevantných informácii.

    Ak by Irán získal S-400,  výrazne by sa sťažila možnosť Američanov získať nad Iránom vzdušnú nadvládu. Irán by pomocou S-400 takisto dokázal ubrániť svoje atómové elektrárne, ktoré chce neustále v rozpore s medzinárodným právom bombardovať Izrael.

    Rusi spravili úplne jednoduchý manéver, vďaka ktorému udržali balans síl na Blízkom východe tak, aby z geopolitického pohľadu mali z toho čo najväčší úžitok.

    Zdroj: hs.sk

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑