• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Neposlušný trpaslík: Cyprus sa nezľakol vyhrážok USA a ponechal svoje prístavy otvorené pre ruské lode

    2-7-2019 Zem & Vek 123 504 slov zprávy
     

    Karta sa pomaly otáča. V Európe stále menej berú ohľad na pozíciu USA voči Rusku a snažia sa používať vlastný rozum a hájiť svoje záujmy. A už neplatia výhovorky, že malé krajiny majú poslúchať a nemôžu oponovať veľmociam. Môžu. Napríklad Cyprus neposlúchol a napriek vyhrážkam USA, ktoré žiadajú pobrežné krajiny Stredozemného mora, aby neposkytovali vo svojich prístavoch služby pre ruské plavidlá, ponechal svoje prístavy otvorené pre ruské lode – prirodzene, so všetkými službami.


    Ako je známe, dané nariadenie, cieľom ktorého bola zmena stratégie USA v regióne východného pobrežia Stredozemného mora, bolo vypracované známymi americkými rusofóbmi – Bobom Menendezom (Demokratická strana) a Marcom Rubiom (Republikánska strana). Podľa neho krajiny tohto regiónu mali zastaviť poskytovanie služieb ruským lodiam vo svojich prístavoch. Okrem toho, bolo povolené dodávať zbrane Cypru, čo predtým bolo zakázané kvôli konfliktu medzi gréckou a tureckou časťou ostrovu.


    Podobný záujem o Cyprus bol vyvolaný zmenou rozloženia síl na východnom pobreží Stredozemného mora. Značne sa zhoršili vzťahy USA s ich dlhoročným spojencom – Tureckom. Preto sa Washington začal viac zaujímať o spoluprácu s Gréckom a Cyprom.


    Avšak vedenie Cypru na najnovšie iniciatívy USA reagovalo inak, ako to očakávali vo Washingtone. Minister obrany Cypru Savvas Angelidis podčiarkol, že jeho krajina aj naďalej vo svojich prístavoch bude poskytovať služby pre Rusko a iné štáty, nezávisle na pozícii Washingtonu. Savvas Angelidis podčiarkol, že Cyprus sa aj v budúcnosti bude správať, ako suverénny štát, a pripomenul, že jeho krajina nikdy s nikým nespolupracovala v rámci realizácie vojenských operácií.


    Cyperský prezident Nikos Anastasiadis sa negatívne vyjadril o nariadeniach vypracovaných Menendezom a Rubiom: „Toto nariadenie nepovažujeme za správne, pretože v značnej miere obmedzuje nezávislosť a suverenitu Republiky Cyprus.“


    V súvislosti s konaním našej vlády alebo jednotlivých politikov často počujeme výhovorku: „My sme malá krajina, čo môžeme?“ Na príklade Cypru je vidno, že aj malá krajina sa môže vzoprieť mocnostiam, ak vedeniu tejto krajiny ide o suverenitu a nezávislosť a vláda pracuje pre svoj ľud a obhajuje jeho záujmy. Vtedy aj malá krajina môže byť veľkou.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.








    Eugen Rusnák




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑