• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dohoda je uzavřená: Turecko tvrdí, že „již zakoupilo“ ruské S-400 a americké sankce na tom nic nezmění

    1-7-2019 Svobodné Noviny 186 424 slov zprávy
     

    Nic co USA udělají, nepřiměje Turecko, aby se vzdalo své dohody s Moskvou na nákup systémů vzdušné obrany S-400, uvedl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu, zatímco Washington vyhrožuje Ankaře sankcemi.


    Nákup ruských zbraní je již dlouho předmětem sporu ve vztazích mezi oběma spojenci NATO. USA opakovaně vyhrožovaly Ankaře různými represivními opatřeními, pokud neupustí od dohody. Spojené státy již zrušily trénink pro turecké piloty na létání s americkými letouny F-35, stejně jako vyhrožují, že Turecku zruší úplně smlouvu na nákup stíhacích letounů.



    Turecko se však postavilo vůči tlaku USA a slíbilo, že se za americké sankce pomstí.


    „Bez ohledu na to, jaké padne rozhodnutí o sankcích, bez ohledu na to, jaké prohlášení přijde z USA, S-400 jsme již zakoupili,“ řekl novinářům Cavusoglu. Jediná otázka týkající se dohody, o které se stále diskutuje, je, kdy budou systémy protivzdušné obrany dodány do Turecka,“ uvedl.


    Ministr také prohlásil, že Turecko se nemůže spoléhat na NATO pro svou národní obranu a obvinil své západní spojence, že ho nechají opuštěné v hodině své potřeby.


    Turecko naléhavě potřebuje leteckou obranu. Nemůžeme říci, že „NATO by nás mělo chránit, pokud by došlo k útoku, protože buďme upřímní, NATO může chránit pouze 30% tureckého vzdušného prostoru. Byli to USA, Německo a Nizozemsko, kdo stáhl Patrioty, když jsme je potřebovali nejvíce.


    Co se týče plánů na vyhození Turecka z projektu F-35, Cavusoglu řekl:


    „Všechna rozhodnutí by měla být přijímána konsenzem. Turecko je partnerem programu F-35 a  má významné příspěvky. Na program jsme přispěli více než 1 miliard dolarů. Tato rozhodnutí USA jsou proti partnerství. Ostatní partneři programu jsou s tímto tahem velmi nespokojeni“.


    F-35, vyvinutý americkým dodavatelem obrany společností Lockheed Martin, vyrábí společně devět zemí – USA, Turecko, Velká Británie, Itálie, Kanada, Nizozemsko, Dánsko, Norsko a Austrálie. Vzhledem k tomu, že Turecko vyrábí některé části stíhacího letounu, Pentagon nedávno uvedl, že již začal s výrobou u alternativních výrobců.


    Ankara se rozhodla koupit S-400 v roce 2017 poté, co zdlouhavé snahy o nákup systému protivzdušné obrany z USA nepřinesly žádný úspěch. Washington pak opakovaně tvrdil, že ruské zbraně by ohrozily systémy NATO, včetně F-35. V reakci na to Turecko vyzvalo ke zřízení společné komise s USA, která by objasnila všechny technické otázky. Washington na tento návrh nereagoval.






    Reklama
















    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑