• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vracia sa Rusko do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy? Nebude to také jednoduché

    1-7-2019 Zem & Vek 46 1524 slov zprávy
     

    Mnohí európski politici, „experti“, mainstream a celá slniečkarska obec zúria. Po piatich rokoch vrátila Rada Európy Rusku hlasovacie právo. Zhromaždenie odobrilo predmetný návrh v noci na utorok pomerom hlasov 118:62, desiati sa zdržali. Napriek hysterickým námietkam a demaršom Ukrajiny znova Rusko bude mať svoju delegáciu v PZRE. Na voľbe nového generálneho tajomníka Rady Európy sa však nezúčastnilo, pretože mu neboli vrátené všetky práva členských krajín. Čo je iba vrchol ľadovca…


    Kým slniečkari v Európskej únii a banderovci na Ukrajine zúria, že Rusko vrátili do PZRE, v samotnom Rusku to ešte vôbec nepovažujú za hotovú vec. Analytici a média poukazujú na to, že Rusku stále kladú podmienky, ktoré má splniť, aby mu vrátili všetky jeho práva v Rade Európy. Drvivá väčšina týchto podmienok je pre Kremeľ neprijateľná a doslova nesplniteľná.


    Chcú, aby Rusko vrátilo Krym


    Plnohodnotný návrat Ruska do PZRE niektorí „kompetentní“ podmieňujú vrátením Krymu Ukrajine, okamžitým prepustením na slobodu zadržiavaných ukrajinských námorníkov, priznaním, že ruskí agenti otrávili Skripaľa, „bezpodmienečnou a plnou spoluprácou“ pri vyšetrovaní vraždy opozičného politika Borisa Nemcova, priznaním, že Rusko je zodpovedné za zostrelenie malajzijského lietadla Boeing MH17 vo vzdušnom priestore Donbasu, „prijatím účinných opatrení na zabránenie porušovania práv lesbičiek, homosexuálov, bisexuálov, transsexuálov a intersex ľudí (LGBTI)“ a inými nezmyslami.


    V Rusku to považujú za ďalší falošný trik európskych politikov. Európania hovoria: „Ponúkli sme vám možnosť návratu do Rady Európy. Prirodzene, za určitých podmienok. Odmietli ste to…“ Teda ponúkli Rusom také podmienky, ktoré sa nedajú splniť – a to v Rade Európy dobre vedia. Skrátka, zasa falošná politická hra, farizejstvo a podvod. Moskva na to reaguje so severskou (či sibírskou?) chladnokrvnosťou: „Ak sa dohodneme – vrátime sa do PZRE, ak sa nedohodneme – tak sa nevrátime. Nič sa nedeje, netreba sa vzrušovať…“


    Poznačili si, kto je „priateľ“ alebo „nepriateľ“


    Menšou pikantériou je, že Rusi mimoriadne pozorne sledovali hlasovanie v Rade Európy a presne si značili, kto a ako hlasoval. Svedčia o tom mnohopočetné komentáre politikov, analytikov a médií, prečo tak alebo onak hlasovala tá alebo iná krajina. Do kategórie „veľmi dobrých krajín“ zaradili 12 štátov, ktoré za návrat Ruska do PZRE hlasovali jednohlasne: Andorra, Azerbajdžan, Cyprus, Francúzsko, Írsko, Island, Nórsko, Rakúsko, San Marino, Srbsko, Španielsko a Turecko. Ďalších 11 štátov sa dostalo do kategórie „dobrých krajín“, pretože podporilo rezolúciu väčšinou hlasov: Arménsko, Belgicko, Česko, Holandsko, Chorvátsko, Moldavsko, Nemecko, Portugalsko, Slovensko, Švajčiarsko a Taliansko.


    Jednohlasne proti účasti Moskvy na júnovom zasadnutí PZRE sa vyslovilo Estónsko, Gruzínsko, Litva, Lotyšsko a Ukrajina – teda celá predná línia súčasnej európskej protiruskej hysterickej kampane. Členovia britskej, poľskej a švédskej delegácie väčšinou hlasovali v neprospech Ruska. Zástupcovia Dánska, Fínska, Lichtenštajnska, Rumunska a Slovinska nedokázali vytvoriť jednotný názor.


    Nesplniteľné podmienky


    Proti pondelňajšiemu hlasovaniu však už v utorok podali protest členovia ukrajinskej a gruzínskej delegácie a špeciálna komisia mala v priebehu 24 hodín pripraviť správu o právomociach ruskej delegácie. Jej vedenie ihneď oponovalo: ak voči Rusku použijú aspoň tie najmenšie sankcie a členovia ruskej delegácie nedostanú možnosť normálne pracovať, tak ako všetky ostatné delegácie, Rusko odmietne svoju účasť v PZRE.


    Pre média to uviedol zástupca predsedu ruskej delegácie v PZRE Leonid Sluckij. Hlava ruskej delegácie Petr Tolstoj vyhlásil, že Rusko sa v stredu dopoludnia nezúčastní na voľbe generálneho tajomníka Rady Európy, pretože jej členovia ešte nebudú mať všetky právomoci. A ruská delegácia sa ozaj na voľbe generálneho tajomníka nezúčastnila.


    Slniečkari sa darmo boja. Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZRE) síce vo svojej správe navrhol vrátiť právomoci ruskej delegácie za určitých podmienok, ale to neznamená, že Rusko tie podmienky príjme, bude ochotné splniť a vráti sa do Rady Európy. Vôbec to nie je také isté. Moskve sa určite nepáči, že návrh dokumentu zároveň vyjadruje „znepokojenie nad množstvom zhoršujúcich sa negatívnych tendencií v oblasti demokracie, právneho štátu a ľudských práv“ a vyzýva Rusko, aby „implementovalo všetky odporúčania uvedené v uzneseniach z rokov 1990 až 2015“ a navyše, aby doplatilo všetky príspevky do rozpočtu Rady Európy.


    Demarš Ukrajiny


    Ukrajina pohrozila, že zruší svoju účasť v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. Prízvukovali to nielen členovia ukrajinskej delegácie, ale rovnaké stanovisko zaujal minister zahraničia Pavel Klimkin, prezident Vladimír Zelenskij a iní predstavitelia vedenia krajiny. Nádherná pikantéria: vedenie ukrajinskej delegácie vyhlásilo, že sa bude odteraz zúčastňovať iba na tých rokovaniach, na ktorých sa bude hlasovať o sankciách proti Rusku…


    Ukrajinci zorganizovali bleskový demarš: ich delegácia opustila rokovaciu sálu hneď po tom, ako sa rozhodlo, že Rusko vrátia do PZRE. Zástupca ukrajinskej delegácie iba stručne prešomral do mikrofónu: „Odchádzame…“ Ukrajinci vyhlásili, že ich postoj zdieľajú delegácie Estónska, Gruzínska, Litvy, Lotyšska, Poľska a… (podržte sa!) Slovenska. V tomto prípade sa trochu „pomýlili“, ako sa im to často stáva, a za postoj celej slovenskej delegácie označili názor iba jedného človeka – Martina Poliačika.


    Slovenský „Judáš“


    Úžasnou čerešničkou na torte je to, že, ako vyhlásil samotný Poliačik, vlastne nehlasoval v mene Slovenska alebo slovenskej delegácie, ale sám za seba – číže ako súkromná osoba. To sú teda veci: oficiálni zástupcovia štátov v rôznych medzinárodných inštitúciách a orgánoch – to sú súkromné osoby? Niečo som zmeškal?


    Keďže postoj členov delegácií Estónska, Gruzínska, Litvy, Lotyšska a Poľska nikoho v Rusku neprekvapil, po tom, ako Ukrajinci spomenuli aj delegáciu Slovenska, v Rusku spozorneli. Viaceré televízne stanice vo svojich spravodajských reláciách podrobne rozoberali situáciu v slovenskej delegácii a odteraz ju celé Rusko pozná už aj podľa mien. Najviac sa, pochopiteľne, spomína meno „Judáša“ – Martina Poliačika… Mimochodom, niektorí ruskí novinári presne tak označili Poliačikove počínanie: „Judáš“ zradil záujmy Slovenska…


    Súkromná osoba“ v Rade Európy


    Ruskí novinári pripomenuli, že Martin Poliačik je členom delegácie NR SR pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy spolu s Ľubošom Blahom a Pavlom Gogom (obaja za Smer-SD) a Radovanom Balážom (za SNS). Poliačik sa pridal k odmietavému vyhláseniu poslancov a to, ako prízvukujú ruskí televízni spravodajcovia a komentátori, bolo dôvodom, prečo predseda NR SR Andrej Danko a vedúci delegácie Ľuboš Blaha ho chcú odvolať z pozície náhradníka v slovenskej delegácii v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.


    Poliačik odmieta, že by protestné vyhlásenie k prinavráteniu práv Ruska v Rade Európy podpísal v mene Slovenskej republiky. Čo teda vlastne robil v Štrasburgu? Asi bol na súkromnom výlete a nezastupoval štát počas dôležitého hlasovania. „Pripojením sa k spoločnému vyhláseniu kolegov a kolegýň som reprezentoval len sám seba a určite nie je možné z toho odvodzovať stanovisko Slovenskej republiky. Rešpektujem, že páni Blaha a Danko majú na vec iný názor a chytajú paniku z toho, že by im z Moskvy mohlo prísť pokarhanie, ale to v demokratickej spoločnosti nemôže byť dôvodom na zbavenie mandátu v Parlamentnom zhromaždení,“ uviedol Poliačik.


    Dve pozoruhodné ponaučenia


    Nuž, z udalostí ostatných dní si môžeme pre seba vziať dve ponaučenia. Po prvé, nie vždy, keď vám niečo ponúkajú, aj chcú, aby ste si to vzali. Dajú vám takú ponuku, ktorú (a to vedia vopred) odmietnete. Rusku ponúkli návrat do PZRE, ale za podmienok, ktoré pre Moskvu znamenajú takmer samovraždu. Bezpochyby sa Moskva nevráti do Rady Európy, kým si nevyboxuje rovnaké práva s ostatnými krajinami. Prečo by členovia ruskej delegácie mali mať menšie práva, ako ich kolegovia, napríklad, z Monaka, Lichtenštajnska, Litvy, Estónska a ostatných „veľmocí“?


    Určite, ak s Ruskom nezačnú hrať férovú hru, Moskva odmietne spolupracovať s PZRE a navyše ho nebude štedro sponzorovať. Je to verejné tajomstvo, že Moskvu pozvali do PZRE, pretože jeho rozpočet už krachuje a bez ruských peňazí neprežije. Zatiaľ sa karta aspoň dočasne otočila, Rusov poprosili vrátiť sa do Rady Európy, ale ak im znova začnú klásť liberálno-slniečkarske podmienky, Rusi zasa zabuchnú za sebou dvere a odídu z Rady Európy, ako to už raz urobili.


    A ponaučenie číslo dve. „Súdruh“ Poliačik nám všetkým poskytol krásny príklad toho, čo je vo svojej podstate slniečkarsky politik. Je to človek, ktorého štát poslal plniť dôležité úlohy v prospech rodnej krajiny, ale slniečkar všade reprezentuje vlastne sám seba – čo je mu po záujmoch jeho štátu? Je to totálna somarina: na dôležité medzinárodné rokovania a hlasovania ide ako… súkromná osoba. Nuž, je to smutné, že slniečkari doma a v zahraničí nereprezentujú svoju vlasť a voličov, teda obyvateľov tejto krajiny (a nepracujú v ich prospech, ale v prospech bohvie koho), ale reprezentujú seba a vlastné záujmy.


    Týka sa to všetkých slniečkarov: či je to člen delegácie Národnej rady SR pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy alebo iný „kompetentný“. Ak sa po budúcich parlamentných voľbách na najvyššie štátne funkcie dostanú iba samotní slniečkari, bude to veľmi smutné konštatovanie: som tu len tak, som iba muzikant – premiér sám za seba – predseda Národnej rady, súkromná osoba – rovnako ako prezidentka…



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.








    Eugen Rusnák




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑