• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Sea Breeze 2019: Torpédoborec amerického námořnictva vplul do Černého moře

    30-6-2019 Sputnik CZ 72 272 slov zprávy
     

    Válečná loď Carney se zúčastní vojensko-námořních cvičení Sea Breeze 2019, uvádí se na internetových stránkách šesté flotily Spojených států.


    Letošní cvičení Sea Breeze začne v pondělí prvního července. Akce se zúčastní 3000 vojáků ze 19 zemí, které společně pošlou 32 lodí a 24 letadel.


    Cvičení je zaměřeno na vytvoření společného potenciálu a na zlepšení vzájemných schopností k zajištění námořní regionální bezpečnosti a posílení silného přátelství mezi partnerskými zeměmi, uvádí se na webu šesté flotily. 



    Sea Breeze se letos zúčastní následující státy: Bulharsko, Kanada, Dánsko, Estonsko, Francie, Gruzie, Řecko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Švédsko, Turecko, Ukrajina, Spojené království a Spojené státy.

    „Americké námořnictvo pravidelně operuje v Černém moři v souladu s mezinárodním právem, včetně úmluvy Montreux,“ uvádí se.


    Od začátku roku jde o pátou „návštěvu“ americké válečné lodi v regionu. Naposledy k tomu došlo v dubnu, když torpédoborec Ross vplul do Černého moře, aby se zúčastnil manévrů s flotilami Bulharska a Gruzie.


    V květnu letošního roku USA vyslaly do Jihočínského moře svůj torpédoborec Preble, který proplul v blízkosti sporného ostrova Scarborough Reef, na který si dělá nároky Peking. 


    V Číně uvedli, že takovými kroky Spojený státy porušují suverenitu země. Stalo se to na pozadí obchodního konfliktu mezi Washingtonem a Pekingem. Mluvčí americké 7. flotily kapitán Clay Doss tehdy oznámil, že USA se takovým způsobem snaží zpochybnit „přehnané námořní nároky a zachovat si přístup k mořským trasám, které upravuje mezinárodní právo“. Washington pravidelně vysílá válečné lodě na území, které si nárokuje Čína, aby si vynutil svobodu plavby. Ta opakovaně vyzvala Spojené státy, aby přestaly narušovat čínskou suverenitu a bezpečnostní zájmy.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑