• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Je to má povinnost.“ Německá aktivistka navzdory zákazu vylodila migranty v italském přístavu. Salvini jí hrozí vězením

    29-6-2019 Sputnik CZ 200 568 slov zprávy
     

    Po šestnácti dnech marného čekání se jednatřicetiletá kapitánka záchranné lodě Sea-Watch 3 rozhodla porušit nařízení italských orgánů a přistát v přístavu Lampeduse. Několik hodin před svým začtením zveřejnila na Twitteru organizace video, ve kterém vysvětluje, proč s k tomuto činu odhodlala.


    „Stále čekáme na řešení, které je v nedohlednu,“ uvedla. „Proto jsem se rozhodla vplout samostatně do přístavu, který je v noci volný,“ stojí v jejím prohlášení.



    ​Místopředseda italské vlády a ministr vnitra Matteo Salvini z pravicově-populistické strany Liga po nástupu do své funkce ohlásil tzv. politiku zavřených přístavů. Podle něj se neziskové organizace jako Sea-Watch zabývají nelegálním převaděčstvím.


    Salvini uvedl, že nechá Sea-Watch 3 zakotvit v italském přístavu pouze v případě, že jiné země EU budou souhlasit s tím, že migranty, kteří byli na palubě, přijmou. V pátek italská vláda informovala, že Finsko, Francie, Portugalsko, Lucembursko a Německo souhlasily, že tyto osoby převezmou. Přesto se Racketeová rozhodla vplout do přístavu bez povolení.


    Předseda organizace Sea-Watch International Johannes Bayer prohlásil, že kapitánka učinila správné rozhodnutí v souladu s mezinárodním právem.


    „Jsme pyšni na naši kapitánku, která udělala správnou věc. Dodržela zásady námořního práva a dostala lidi do bezpečí,“ uvedl Bayer.



    Mnoholeté vězení a milionová pokuta za pašeráctví


    Záchranná loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů v nouzi. Ačkoli kapitánka dostala nabídku bezpečného přistání od přístavu v Tripolisu, vydala se na sever k italským břehům. Nezisková organizace toto rozhodnutí motivovalo tím, že Tripolis, o který svádí boj polní maršál Chalífa Haftar a mezinárodně uznaná vláda Faíze Sarrádže, není bezpečné místo.


    Podle Salviniho se toto jednání podobá skutečnému únosu z politických důvodů. Italské úřady povolily vstup na pevninu pouze 13 lidem na palubě, zejména dětem, těhotným ženám a osobám s vážnými zdravotními problémy.


    Salvini zdůraznil, že bude prosazovat zabavení lodi a zatčení posádky. Kapitánce, kterou zatkla policie, hrozí trest až 15 let vězení a pokuta 50 tisíc eur (1,3 milionu korun).


    „Můj život byl lehký, mohla jsem studovat na třech univerzitách, jsem bílá, Němka, narodila jsem se v bohaté zemi a se správným pasem. Mou povinností je jim (pozn. migrantům) pomoci,“ motivuje své chování Racketeová.


    Starosta Lampedusy je rozzlobený


    Není to poprvé, co loď Sea-Watch převáží migranty do Lampedusy. Naposledy na ostrov dopravila 47 lidí 19. května. Starosta pětitisícového Lampedusa Salvatore Martello v exkluzivním rozhovoru pro Sputnik řekl, že obyvatelé ostrova jsou naštvaní, neboť mají pocit, že je vláda opustila.


    „Nejprve v roce 2009, když začaly přijíždět potoky migrantů a vláda plánovala, že je umístí na Lampedusu na dobu neurčitou. Pak v roce 2011, během arabského jara, a nakonec v září 2017, když připluli Tunisané, kteří porušili právní řád a začali ve městě vytvářet problémy. Bez těchto migrantů na ostrově Lampedusa jde život hladce. I teď. V roce 2018 připlouvali a pokračují i nyní. S jedním rozdílem, počet uprchlíků se snížil,“ uvedl. „Problém vylodění migrantů na ostrově Lampedusa zůstal téměř stejně naléhavý jako v předchozích letech,“ poznamenal.



    Moře krve


    Začátkem června mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozornila Carlotta Samiová, že se Libyi chystá opustit tisíce lidí. Příčinou má být eskalace občanské války, ale i povodně, které byly způsobeny silnými dešti.


    Podle nevládních organizací za poslední dny Libyi opustilo téměř 700 lidí. Pět procent z nich zachytila libyjská pobřežní stráž, která je poslala zpět do detenčních center, dalších 40 % dorazilo na Maltu a 11 % do Itálie. Co se stalo s ostatními, není známo. Pokud evropské země nenasadí více záchranných lodí, budeme tu mít moře krve, varovala Samiová.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑