• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rusko a Čína se vzdaly plateb v dolarech

    28-6-2019 Sputnik CZ 45 403 slov zprávy
     

    Jak bylo upřesněno, dokument byl podepsán prvním místopředsedou vlády, ruským ministrem financí Antonem Siluanovem a předsedou Čínské lidové banky Yi Gangem, k čemuž došlo už 5. června.


    Nový platební mechanismus



    Podle novin je nyní připravován nový mechanismus výpočtů, který může fungovat jako brána mezi ruskými a čínskými analogy SWIFTu. SWIFT je mezinárodní mezibankovní systém pro přenos finančních údajů. Ruským protějškem SWIFTu je systém přenosu finančních zpráv (SPFS), čínským CIPS.

    Jak tvrdí odborníci, pro růst objemů výpočtů v rublech a jüanech je nutné vytvoření trhu pro rublové a finanční nástroje, které zajistí rizika kolísání sazeb základního zboží vzájemného obchodu. Předpokládá se, že v příštích letech podíl výpočtů s Čínou v rublech může dosáhnout 50 procent, zatímco nyní se sazba drží na úrovni deseti procent.


    Podle jednoho ze zdrojů novin platby v rublech a jüanech budou také převedeny na smlouvy, které byly dříve uzavřené v dolarech.


    Jak Rusko pracuje na dedolarizaci zahraničního obchodu


    Dříve v rozhovoru pro ruský hospodářský portál RBK ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov řekl, že v současné době Rusko s řadou zemí pracuje na snížení závislosti na dolaru a přechodu na výpočty v národních měnách.


    „Pokud jde o národní měny, je třeba poznamenat, že tyto procesy nejsou jen prostřednictvím dvoustranných kanálů mezi Ruskem a Čínou. Děláme to s řadou dalších zemí, zejména z řad našich hlavních partnerů, kde je vzájemný obchod více či méně vyvážený a existuje poptávka. Tyto procesy probíhají také v rámci skupiny BRICS a jsou to právě složky společného úsilí, které nakonec pomůže snížit závislost na dolaru,“ řekl Lavrov v rozhovoru.


    Ministr zahraničí poznamenal, že pokud jde o vztahy s Čínou, podíl vzájemného obchodu, který je obsluhován národními měnami, je nyní kolem 18 % (asi jedna pětina). To už je vážné. A tento podíl roste,“ uvedl.



    Ministr je přesvědčen, že tyto procesy pomáhají rusko-čínskému obchodu, aby nebyl závislý na oportunistických faktorech v důsledku americké svévolnosti, zároveň posiluje pozici jüanu, který je již úspěšně zvládnut v globálním finančním systému. „To přispívá k posílení rublu,“ uzavřel Lavrov.


    Minimální podíl dolaru


    V roce 2018 dolar v devizových rezervách různých zemí představoval 61,7 %. To je minimální hodnota za posledních 20 let. Jak konstatuje Evropská centrální banka v červnovém průzkumu, dolar je stále světovou rezervní měnou, ale jeho vedení bylo značně otřeseno.


    Od doby globální finanční krize v roce 2008, kdy centrální banky držely maximální částky v amerických rezervách, se podíl dolaru snížil o sedm procentních bodů.




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑