• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Žalobce rozhodl, že policisté v případu únosu Babiše mladšího nespáchali trestný čin

    25-6-2019 Sputnik CZ 64 423 slov zprávy
     

    „Ve věci jsem neshledal podezření ze spáchání žádného trestného činu ze strany policistů. Vyšlo však najevo, že dva příslušníci Policie ČR se svými pochybeními, která jsou celkově méně závažná, mohli dopustit kázeňského přestupku podle služebního zákona,“ uvedl žalobce Šťastný.


    Dále bude tento přestupek vyřizovat Obvodní ředitelství policie Praha I. „S ohledem na to, že další řízení je již v kompetenci Policie ČR, nebude zdejší státní zastupitelství k věci poskytovat žádné další informace,“ dodal státní zástupce.


    Proč se případ vůbec prozkoumával?


    Dříve syn Andreje Babiše oznámi, že byl unesen na Krym.


    „Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ napsal počátkem loňského ledna syn premiéra Andreje Babiše.


    Případ po tomto oznámení začal prošetřovat nyní prověřovaný pražský kriminalista, který kvůli tomu vyslechl mimo jiné právníky obou Babišů, ale také Petra Protopopova. Právě ten měl s Babišem juniorem na Krym jako jeho doprovod, ochránce a ošetřovatel odcestovat. Babišův syn totiž podle svého otce trpí schizofrenií.


    Pražský kriminalista však poté celou kauzu tzv. uložil ad acta. Jenže chybělo to hlavní: výslech samotného oznamovatele Andreje Babiše mladšího.


    Jak to všechno začalo


    Práce na projektu přestavby zanedbaného statku a lihovaru u Benešova na konferenční centrum začaly v roce 2006. Majitelem se stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi. Později přešla pod akciovou společnost Farma Čapí hnízdo s anonymními majiteli. Tato firma po zákazu anonymních akcií v roce 2014 zanikla a Čapí hnízdo přešlo zpět pod Imobu, která spravuje nemovitosti skupiny Agrofert.



    Dotaci ve výši 50 milionů korun projekt získal v srpnu 2008. Dokončen byl o dva roky později, už v té době byl v médiích spojován s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. T

    V roce 2011 byl proveden audit, ve kterém se zjistilo, že Farma Čapí hnízdo požádala v roce 2009 o jednu platbu dřív, než uhradila příslušnou fakturu. V roce 2012 kvůli tomu musela zaplatit 37 000 korun pokutu plus penále.


    O rok později Babiš pro Reflex řekl, že s Čapím hnízdem nemá nic společného a neví, komu patří. Společnosti údajně půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatou jednu budovu. O další rok později uvedl, že skupina Agrofert převzala „ztrátovou a předluženou farmu” Čapí hnízdo.


    V roce 2015 policie začala vyšetřovat okolnosti ohledně dotací pro Čapí hnízdo. Babiš, který původně majitele firmy sdělit odmítl, později uvedl, že farmu Čapí hnízdo vlastnily v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr s jeho partnerkou.


    Kvůli této kauze musel tehdy Babiš opustit post ministra financí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑