• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na Zemi se po sedmi měsících vrátila posádka z ISS (VIDEO)

    25-6-2019 Sputnik CZ 45 275 slov zprávy
     

    Po přistání modulu záchranáři otevřeli poklop a postupně vytáhli všechny členy posádky. Následně je na chvíli posadili do křesel, aby si těla zvykla na zemskou gravitaci. Poté byli členové posádky přenesení do zdravotního stanu, aby mohli svléknout skafandry.



    Všichni budou později vrtulníky přepraveni do Karagandy, odkud Kononěnko poletí do Centra přípravy kosmonautů na letiště Čkalovskij v Moskevské oblasti a Saint-Jasques a McClainová se letadlem NASA vydají do amerického Houstonu. Všechny čeká rehabilitace.


    Problémy při návratu


    NASA uvedla, že při návratu posádky na Zemi došlo u motoru Sojuzu MS-11 k mimořádné situaci – nefungoval hlavní kolektor motoru. Celá událost ale přistání návratového modulu nijak neovlivnila.


    Koloněnko, McClainová a Saint-Jasques na Mezinárodní vesmírné stanici strávili 204 dny (od prosince 2018).


    Během této doby na stanici přijali bezpilotní loď Crew Dragon, nákladní lodě Progress MS-11, Cygnus a Dragon a vykonali pět výstupů do otevřeného prostoru. Z paluby Mezinárodní vesmírné stanice byly pomocí manipulačního zařízení vypouštěny malé satelity a s využitím motorů nákladních lodí Progress byla zvýšena oběžná dráha stanice.


    V současné chvíli na ISS zůstali Rus Alexej Ovčinin a Američané Nick Hague a Christina Kochová.



    Následující expedice na ISS odletí 20. července z kosmodromu Bajkonur, do vesmíru je vynese loď Sojuz MS-13. Nová posádka bude složena z kosmonauta Roskomosu Alexandra Skvorcova, astronauta NASA Andrea Morgana a astronauta Evropské kosmické agentury Luca Parmitana.


    Mezinárodní vesmírná stanice


    Mezinárodní vesmírná stanice (International Space Station, ISS) je největší mezinárodní projekt pilotované orbitální stanice, která je využívána jako víceúčelový vesmírný výzkumný komplex.


    Dnes je ISS společný projekt, do kterého jsou zapojeny vesmírné agentury Roskosmos, NASA (USA), JAXA (Japonsko), CSA (Kanada), ESA (státy Evropy).


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑