• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovenské benzinky v globální politice. Za jakou cenu budou tankovat Slováci a proč?

    23-6-2019 Sputnik CZ 278 488 slov zprávy
     

    Uvádí se, že benzín a nafta se na Slovensku zlevňují už třetí týden po sobě. 95 oktanový benzín se zlevnil o 1,8 % a současná cena za litr je 1,344 euro. Levnější je i 98 oktanový benzín (cena klesla o 1,3 % a teď se rovná 1,544 eur za litr) a motorová nafta, jejíž cena klesla o 1,4 % (nyní 1,200 eur za litr).


    „Klesající ceny pohonných látek se odvíjely od vývoje na ropném trhu. V úvodu minulého týdne cena ropy Brent klesla o 1,6 % a dostala se tak pod hranici 63 amerických dolarů za barel,“ komentovala Glasová.


    Co ovlivňuje změnu cen?



    Podle analytičky za cenovou politiku na slovenských čerpacích stanicích může mezinárodní politická situace. Hlavní vliv má vyvíjení napjaté situace ve vztazích mezi Spojenými státy a Íránem a budoucí rozhodnutí o těžebních kvótách, které přijme kartel OPEC

    Glasová dodává, že ropný trh ovlivnila i měsíční zpráva americké energetické agentury EIA. Ta snížila prognózy na globální růst spotřeby ropy v tomto roce o 160 tisíc barelů denně a v příštím roce o 110 tisíc barelů denně, což svědčí o tom, „že poptávka nebude tak vysoká, jako když se globální ekonomice daří“.


    Uplynulý týden cena ropy Brent vzrostla a dosáhla 62 dolarů za barel. Podle Glasové za tím stojí incident v Ománském zálivu, kdy byly napadeny dva ropné tankery - Front Altair a Kokuka Courageous. Na lodích došlo k výbuchu a požáru. USA obvinily z útoku Írán, který to však popírá.


    V polovině tohoto týdne však cena ropy klesla pod 60 dolarovou hranici, bylo to způsobeno nárůstem zásob ropy v USA.


    Na závěr Glasová uvedla, že dalším faktorem, který ovlivní vývoj ropného trhu je zasedání kartelu OPEC+. Jeho členové se mají dohodnout na rozsahu prodloužení těžebních kvót.


    „Kromě toho se aktuálně ropa Brent přibližuje už k úrovni 65 dolarů za barel, přičemž ji nahoru tlačí hrozící válečný konflikt mezi USA a Íránem. Takže toto bude v nejbližších dnech další důležitý faktor, který bude hýbat ropným trhem,“ uzavřela Glasová.


    Jednání OPEC



    Členové OPEC+ projednají otázku prodloužení úmluvy ohledně těžebních kvót během setkání svých ministrů 1 - 2. července ve Vídni.

    20. června agentura Reuters s odkazem na zdroje uvedla, že státy-členové organizace zachovají úroveň kvót pro těžbu ropy v souladu s globálním paktem OPEC+.


    Země OPEC + od dubna diskutují o těžební politice pro druhou polovinu roku. Avšak vzhledem k nejistotám a geopolitickým faktorům se jim doposud nepodařilo domluvit ohledně úrovni těžby. V prosinci roku 2018 se státy dohodli snížit těžbu ropy o 1,2 milionů barelů denně. Platnost dohody vyprší 30. června.


    OPEC je organizace zemí vyvážejících ropu. Její členové kontrolují kolem dvou třetin globálních zásob ropy, mají asi 35 % podíl v celosvětové těžbě ropy a vyváží kolem poloviny „černého zlata“ na mezinárodní trh.


    Členskými státy OPEC jsou Alžírsko, Angola, Venezuela, Gabon, Írán, Irák, Kongo, Kuvajt, Katar (od ledna 2019 odstoupil z Aliance), Libye, Spojené arabské emiráty, Nigérie, Saúdská Arábie, Rovníková Guinea a Ekvádor. Do OPEC+ kromě nich patří i Rusko, USA a další producenti ropy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑